Akşener’den Erdoğan’a: Ekonomiyi damadının pandemiyi de vatandaşın üzerine yıkıp çıkamazsın

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, iktidarın aylarca vaka sayılarını saklayarak herkesi kandırabileceğini sandığını belirterek, “O da olmadı. Sadece kendilerini kandırdılar” dedi.

Akşener, Erdoğan’a “Yok öyle yağma Sayın Erdoğan. Ekonomiyi damadının, pandemiyi de vatandaşın üzerine yıkıp bu işten elini yıkayıp çıkamazsın. Madem tek adam düzenini kurdun, o zaman tek sorumlu var, o da sensin.” diye konuştu.

Asgari ücret önerilerini 3 bin lira olarak açıklayan Akşener, “Ama iş verene olan maliyetini de arttırmayalım.” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Fotoğraf: AA

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup toplantısında konuştu. Akşener, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden İYİ Parti Muş İl Başkanı Ramazan Aşık’a Allah’tan rahmet, sevenlerine ve camiasına başsağlığı dileyerek başladı. Akşener, konuşmasının büyük bölümünde pandemi ve ekonomik kriz üzerinden iktidara yüklendi.

‘Vaka sayılarına saklayarak sadece kendilerini kandırdılar’

Akşener, Şubat ayından bu yana dünyayı saran pandemiyle ilgili iktidarı uyardıklarını dile getirerek, salgının ikinci dalgasının ayak sesleri geldiğinde de, uyarı ve önerilerini tekrarladıklarını söyledi. Akşener, “Maalesef, Sayın Erdoğan, ekonomiden teknolojiye, hukuktan tarihe, sanayiden sağlığa, her konuyu en iyi bilen olduğu için, yaptığımız hiçbir uyarıyı, hiçbir önerimizi dinlemedi. Aylarca vaka sayılarını saklayıp, sadece hasta sayılarını açıklayarak, herkesi kandırabileceklerini sandılar. O da olmadı. Sadece kendilerini kandırdılar.” dedi.

’Dünyadaki duruma işaret etmek milletimiz virüsten kırılırken mi aklına geldi?’

Pandemi nedeniyle dünyadaki duruma işaret edilerek her yerde tablonun vahim olduğunun söylendiğini aktaran Akşener, “Sayın Erdoğan, aylardır, ‘Çok iyi durumdayız. Zaten şehir hastanelerimiz de var.’ diye caka satarken iyidi de dünyadaki duruma işaret etmek, şimdi milletimiz virüsten kırılırken mi aklına geldi? Ayıptır, günahtır. 83 milyonun vebalini taşıyorsunuz. Ama daha bunun ağırlığını bile kavrayamıyorsunuz.” dedi.

‘Algı yönetimiyle sorumluluktan kaçabileceğinizi sandınız’

Dünyada durumu kötü olan ülkeler olduğunu ancak ikinci dalgaya karşı kendini koruyabilmiş ülkeler de olduğunu söyleyen Akşener, şöyle konuştu:

“Sizin işiniz, kötü olan ülkeleri göstermek değil, Türkiye’yi durumu iyi olan ülkeler arasına sokmaktı. Ama söz konusu olan vatandaşlarımızın canıyken bile siyaset iletişimiyle, algı yönetimiyle, propagandayla sorumluluktan kaçabileceğinizi sandınız. Canı yanan milletimizin, yaşadığı gerçek ortadayken, yalanların yatsıya kadar süreceğini, gerçeğin kapımızı çalacağını görmediniz. Artık yüzlerinizde, milletine yalan söylemiş bir iktidarın kapkara lekesi var. İlk seçimde milletimizin karşısına bu lekeyle çıkmak zorunda kalacaksınız.”

‘Ekonomiyi damadının pandemiyi de vatandaşın üzerine yıkıp çıkamazsın’

İktidarın görevinin, bütün vatandaşları koruyacak önlemleri almak olduğunu söyleyen Akşener, şunları ifade etti: “Hayatı paradan puldan, yönetmeyi de eşi dostu zengin etmekten ibaret sanan bir zihniyetin, ülkemize faturası ağır oluyor. Bakıyorsunuz, yine ellerini yıkamışlar, yine hiçbir suçları yok. Yok öyle yağma Sayın Erdoğan. Ekonomiyi damadının, pandemiyi de vatandaşın üzerine yıkıp bu işten elini yıkayıp çıkamazsın. Madem tek adam düzenini kurdun, o zaman tek sorumlu var, o da sensin. Madem siyasi rantın kırıntısını görünce üzerine atlıyorsun, başarısızlıkları da bir zahmet üstleneceksin.”

‘Ücretsiz aşı önergesi Cumhur ittifakı oylarıyla reddedildi’

Pandeminin ikinci dalgasının Türkiye’ye pahalıya mal olduğunu ifade eden Akşener, şöyle konuştu:

“Bu süreçte, laf kalabalığıyla günü geçiştirmek yerine, somut adımlar atılması gerekiyor.” dedi. İYİ Parti milletvekillerinin salgına ilişkin Meclis’te önergeler ve kanun teklifleri verdiğini belirten Akşener, ancak bunların Cumhur İttifakı oylarıyla reddedildiğini ifade etti.  Akşener, “Milletvekillerimiz mesela dediler ki, ‘Türkiye’ye getirilecek aşılar, tüm vatandaşlarımıza ücretsiz yapılsın.’ Hepimizin sağlığı için yaptığımız bu öneri, Cumhur İttifakı’nın oylarıyla reddedildi. İktidarın vekilleri reddetti ama Sayın Erdoğan dün akşam çıkıp, ‘Aşılar ücretsiz yapılacak’ dedi. Güler misin, ağlar mısın?”

‘Asgari ücret çalışanımızın eline net 2 bin 325 lira geçiyor’

Brüt asgari ücretin 2 bin 943 lira olduğunu hatırlatan Akşener, “Gelir vergisi, SGK primi ve işsizlik sigortası fonu kesintileri yapıldıktan sonra, çalışanımızın eline net, 2 bin 325 lira geçiyor. Diğer taraftan, asgari ücretli bir çalışanı istihdam etmek için, işverenimizin cebinden ise 3 bin 458 lira çıkıyor. Bu hem maaşı kuşa dönen çalışanımız açısından, hem de yüksek bir maliyet üstlenen işverenimiz açısından, kabul edilebilir bir durum değil.” dedi.

‘Önerimiz asgari ücreti 3 bin liraya çıkarmak’

Önerilerinin asgari ücretin 3 bin liraya çıkarılıp asgari ücretli çalışana brüt kazancının tamamının ödenmesi olduğunu ifade eden Akşener, şunları ifade etti:

“İş verenimiz çalıştırdığı asgari ücretli vatandaşımızın gelir vergisini ve SGK primini devlete değil, çalışanına versin. Devletimiz de çalışanımızın gelir vergisini ve SGK primini üstlensin. Böylece asgari ücretle çalışan vatandaşımızın eline net 3 bin TL geçerken, iş verene olan maliyeti ise 3 bin 458 lira olmaya devam etsin. Çalışanımızın eline geçen asgari ücreti 2 bin 325 liradan 3 bin TL’ye çıkaralım ama iş verene olan maliyetini de arttırmayalım.” 

Kaynak: AA