Akşener’den Erdoğan’a: O çocuklara terörist diyemezsin

YSK’ya hakaret ettiği iddiasıyla ifade veren İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, “Ama ilginç haldır haldır bu hızın sebebini, bu kadar uzun süreden sonra merak etmekteyim.” dedi.

Akşener, Boğaziçi Üniversitesinde gençlerin protesto hakkını kullandıklarını belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “O çocuklara Cumhurbaşkanı olarak terörist diyemezsin.” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 16 Nisan 2017’deki referandum sürecinde YSK’ya hakaret ettiği iddiasıyla Ankara Adliyesi’nde ifade verdi. Akşener, Adliye çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Akşener, 2017’de Antalya’da, mühürsüz oyların kabulüne yönelik YSK’nın Üyelerinin bunu kabul etmelerinden dolayı yaptığı bir eleştiri sebebiyle açılan bir dava olduğunu belirtti.

‘Bu kadar uzun süreden sonra sebebini merak etmekteyim’

Akşener, şöyle devam etti: “31 Mart seçimleri esnasında bu hayata geçmiş, dosya inmiş iddianame düzenlenmiş şimdi talimatlı bir şekilde ifade verdim. Bir başka davam var o da 5 yıl olmuş. 31 Mart İstanbul ikinci seçimleri esnasında raftan inmiş üzerine bir de gizlilik kararı alınmış. İfademin alınmadığı, avukatlarımın ne olduğunu bilmediği, ‘canım sıkıldıkça neşelenme ihtiyacı hissettiğim zaman ifademi alın’ dilekçesini verdiğim bir davamız daha var.”

Akşener, “Ama ilginç haldır haldır bu hızın sebebini, bu kadar uzun süreden sonra sebebini merak etmekteyim.” dedi.

‘Çok değerli arkadaşsa niye milletvekili yapılmamış’

Akşener, bir gazetecinin Bahçeli’nin Boğaziçi Üniversitesinde eylem yapan öğrencilerin ailelerine seslenerek “evlatlarınıza sahip çıkın” uyarısını nasıl değerlendiriyorsunuz sorusunu şöyle yanıtladı:

“Bu konuda çok net bizim tavrımız gencecik çocuklar bunlar. Bu kişilerin torunları yaşında hem Sayın Bahçeli’nin hem Sayın Erdoğan’ın Cumhur ittifakının bütün bileşenlerinin torunları yaşlarında gençler. İkincisi okulun dışından atanmış intihal yaptığı, yani bilimsel hırsızlık denir, yaptığı bir kişi. Bir partiden aday adayı olmuş çok değerli bir arkadaşsa niye milletvekili yapılmamış, niye bakan yapılmamış niçin o yapılmamış bu yapılmamış ama Boğaziçi Üniversitesi’ne tayin edilmiş. Özelliği ne?”

‘Öğrenciler demokratik bir hakkı kullandılar’

Boğaziçi Üniversitesinde oy veren orayı beğenen hocaların elbette olduğunu ifade eden Akşener, “Onlardan değil de dışarıdan birinin atanmış olmasına biz dikkatle bakıyoruz. Bunu özel olarak diz sinirlerine nasırlara basma hareketi olarak gördük. Dolayısıyla gençler üniversite hocaları buna karşı çıktılar ve demokratik bir hakkı protesto hakkını kullandılar. Siz çok yüksek tondan bağırarak konuştuğunuz zaman, bu gençleri dinlemek yerine çok üst perdeden bu meseleyi derinleştiren bir dil ve tutum aldığınız zaman provokatörler devreye girer.” dedi.

‘Cumhurbaşkanı olarak o çocuklara terörist diyemezsin’

Devleti yönetenlerin ve kendilerinin görevinin gençlerin güvenliğini sağlamak olduğuna vurgu yapan Akşener, “Şu anda Türkiye’de yapılan bir ciddiyetsiz, bütün bu konuşmaları ciddiyetsizlik artı cıvıklık olarak görüyorum. Buradan bir gerilim çıkarma ihtiyacı var. Ben 80 öncesinin talebesiyim Sayın Erdoğan bilmez diğerleri de bilmez. Çakıl taşı olan bizdik o zaman, kaosun parçası olan yönetemez. Dolayısıyla bugün bu ülkeyi yöneten muhteremlere diyorum ki, bir bu dili terk edin, o çocuklara Cumhurbaşkanı olarak terörist diyemezsin.”

‘Bir gündem değiştirme çabası ise de yanlış’

“Bu bir gündem değiştirme çabası ise de yanlış, o gençlere tutum da yanlış.” diyen Akşener, buradan bir faydanın çıkmayacağın söyledi. Akşener, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla o arkadaşa da istifa et deniliyor bakın liberalliği ile meşhur olan o kişinin kendini koyduğu yer çok ilginç, ‘bana dokunan devlete dokunmuş olur’ diyor. Altı sonu insansın Profesörsün elbette kendini çok değerli görüyor olabilirsin, ne makammış bu kardeşim. Bu konuşma biçiminin kimseye faydası yok.”

‘Gençler akıllı olmak, güvenli olmak sizin göreviniz oldu’

Gençlere seslenen Akşener, şunları ifade etti: “Oradaki gençlere bugün de söylüyorum, onlara sağduyu ile, ciddiyetle yaklaşan yaşlı takım olmadığına göre, bu ülkeyi yönetenlerin her biri ergen haline dönmüş olduğuna göre gençler akıllı olmak, dikkatli olmak, güvenli olmak sizin göreviniz oldu. Provokasyonlara dikkatli olmak sizin göreviniz oldu. Bin yaşındaki insanların ergen tavrına hayretler içinde kalıyorum.”

Yeni1Mecra