Almanya ve Fransa’dan Oruç Reis tepkisi: Türkiye provoke ediyor

Almanya ve Fransa’dan Türkiye’nin Akdeniz’deki faaliyetlerini yürüten Oruç Reis gemisi hakkında açıklama geldi.

Türkiye’nin Akdeniz’de Avrupa Birliği’ni provoke ettiğini belirten Almanya ve Fransa Türkiye’ye ‘duruşunu netleştirmesi’ uyarısında bulundu.

Akdeniz’de tekrar çalışmalara başlayan Oruç Reis gemisi

T24’te yer alan habere göre Fransa Dışişleri bakanı Jean-Yves Le Drian ‘Türkiye’nin sürekli provokatif eylemlerine devam ettiği açık. Bu kabul edilemez’ dedi

Basın toplantısı düzenleyen Le Drian, ‘sorumluluğun Ankara’nın elinde olduğunu’ ancak Türkiye diyaloga dönmezse AB’nin güç dengesini değiştirmeye hazır olduğunu söyledi.

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Mass ise yaptığı açıklamada Oruç Reis’in tekrar görevlendirilmesini ‘kabul edilemez’ olarak ifade etti.

Maas, AB’nin ne tepki vereceğini kararlaştırmadan önce bir hafta bekleyeceğini söyledi. 

Le Drian, Türkiye’nin Dağlık Karabağ konusundaki duruşunu da eleştirerek Türkiye’nin “ateşkese saygı” çağrısı yapmadığını ve bunun “zarar verici” olduğunu ifade etti.

Oruç Reis’in tekrar göreve çıkması

12 Ekim’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından Oruç Reis Gemisine ilişkin paylaşımda bulunmuştu.

Dönmez, geminin fotoğraflarıyla birlikte yaptığı paylaşımda, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin bakım çalışmalarının tamamlandığını belirtmişti.

Haber Merkezi