Ankara Katliamında yaşamını yitiren 103 kişi anıldı

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der), Ankara Katliamının 58’inci ayında düzenlediği etkinlikle katliamda yaşamını yitiren 103 kişiyi andı.

Ankara’da Gar Meydanı’nda 10 Ekim 2015 tarihinde DİSK, KESK, Türk Tabipleri Birliği, TMMOB, HDP ve pek çok sivil toplum örgütünün katılımıyla gerçekleştirilen Barış Mitingine yönelik IŞİD’in bombalı saldırısında yaşamını yitiren 103 kişi anıldı.10 Ekim-Der tarafından katliamın 58’inci ayı nedeniyle düzenlenen anma etkinliğine, Covid-19 salgını nedeniyle az kişi katıldı. Anma etkinliğinde sosyal mesafe kuralı uygulandı.

Saygı duruşu ile başlayan anmada basın açıklamasını okuyan 10 Ekim-Der Yöneticisi İhsan Seylan, saldırıda yaralanan bazı arkadaşlarının tedavilerinin devam ettiğini aktardı.

‘Anıt süreci bir an önce başlatılmalı’

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak anıtın pandemiden dolayı yavaşlatıldığını belirten Seylan, görevli olan kamu görevlilerini ve belediyenin anıt sürecini bir an önce başlatmalarını talep etti. 58 ay boyunca adalet arayışlarını sürdürdüklerini belirten Seylan, şunları söyledi:

“10 Ekim’de burada bulunanlar, barışa gönül vermiş herkesin yanında olmak için buradaydı. Onların bizim için canlarıyla belirlediği yolda, bizlerde o barış, demokrasi ve emek bayrağını en yükseğe taşımak için mücadele etmeye devam edeceğiz. 5 yıl değil, 500 yıl geçse de katledilen canların isimlerini anacağız.”

Açıklama ardından Beyrut’ta yaşanan patlamada yaşamını yitirenler anılarak, ailelere baş sağlığı dilendi. Anma etkinliği, “10 Ekim’i, unutma, unutturma” sloganıyla son buldu.

Kaynak: MA