Ankara’ya gelmeye çalışan metal işçilerine engelleme

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu’nun da içinde olduğu işçiler Çorum’dan otobüslerle Ankara’ya doğru yola çıktı.

Sendikalı oldukları için işten atılan işçilerin Ankara’ya girmesi GBT’lerle engelleniyor.  Çalışma Bakanlığı önünde bir araya gelen DİSK üyeleri ise polis tarafından uzaklaştırıldı.

Çorum’da Ekmekçioğlu Metal Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş Fabrikası’nda çalışırken, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na (Birleşik Metal-İş) üye oldukları için işten çıkarılan 90 metal işçinin direnişi 43’üncü gününde.

Çorum’da sabah saatlerinde yapılan yürüyüş sonrası DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu’nun da içinde olduğu işçiler otobüslerle Ankara’ya doğru yola çıktı. Yol boyunca sık sık durdurulan işçilere GBT yapıldı. Elmadağ’da durdurulan işçilerin kimliklerinin alınması üzerine, işçiler yolu trafiğe kapattı. Yapılan müzakereler üzerine işçilerin devam etmesine izin verildi. Ankara Eskişehir yolunda tekrar durdurulan işçilerin bekleyişi devam ediyor.

Bakanlık önüne gelenlere izin verilmedi

Öte yandan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde destek için bir araya gelen aralarında DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün’ün de olduğu konfederasyon üyesi onlarca kişi polis müdahalesi ile uzaklaştırıldı. Salgın gerekçesiyle açıklamaya izin verilmeyeceğini belirten polisler, gazetecilerin görüntü almasını engelliyor.

MA