Arjantin’de Covid-19 aday aşısı insanlar üzerinde test edilecek

Arjantin Devlet Başkanı Fernandez, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşı adayının ülkesinde insanlar üzerinde test edileceğini açıkladı.

Arjantin Fotoğraf: Muhammed Emin Canik/AA

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, Twitter hesabından Covid-19 aşı adayı ile ilgili paylaşımda bulundu. Fernandez, Türkiyeli bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech ile Covid-19 aşısı geliştirmek için ortaklık yapan ABD’li ilaç şirketi Pfizer’in Yöneticisi Nicolas Vaquer ve Arjantin’de tıbbi araştırmalar yapan INFANT Vakfı yöneticileriyle görüştüğünü duyurdu.

Aday aşının denenmesi için Arjantin’in seçilmesinden duyduğu mutluluğu belirten Fernandez, “Bu herkes için büyük bir gurur” dedi.

Denemeler ağustos ayında

Yerel basında çıkan haberlere göre, denemelerin ağustos ayında başkent Buenos Aires’te başlayabileceği ve ilk etapta 18 yaşından büyük olan ve virüsün bulaşmadığı kişiler üzerinde deneneceği belirtildi.

Türkiyeli bilim insanı Şahin, Wall Street Journal’a verdiği röportajda, aşı adayı için “Elimizdeki ilk veriler, aşı adayımızın Covid-19’dan iyileşmiş insanlarda bulunanlardan daha yüksek antikor üretebileceğini gösterdi.” ifadelerini kullandı.

BioNTech, mart ayının ortalarında “BNT162” isimli Covid-19 aşı adayının geliştirilmesi için Pfizer ile iş birliği anlaşması yapmıştı.

Nüfusu 44 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Arjantin’de bugüne kadar bin 774 kişinin ölümüne neden olan virüs, 94 bin 60 kişide görüldü.

AA / BUENOS AIRES