Işık, Lucky ve Karabaş ile arkadaşlarının davası başladı

Ankara Sincan’da parktaki 6 köpek ve 14 kuşa zehirli et veren kasap İsmail Koç’un “Hayvanlara zarar verecek şekilde çevreyi kirletmek”, “Çevreyi kasten kirletmek” ve “Mala zarar verme” suçlamasıyla yargılanmasına başlandı.

Sanık Koç, kemik kırıntıları ve et parçalarına fare zehri katarak parkın muhtelif yerlerine attığını ve parkta bira içtiğini söyledi. Koç, olayın büyüyeceğini öngörmediğini belirterek pişman olduğunu söyledi.

Ankara Sincan’daki Batı Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davaya sanık İsmail Koç, sokaktaki köpekleri sahiplenen Handan Hancıoğlu, Ebru Gökdemir, Melisa Yalnız, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan ile Sincan Belediyesi avukatı şikayetçi ve müdahil olarak katıldı. Ocak 2020’de meydana gelen zehirleme sırasında şikayette bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın avukatı ile Veteriner Hekimler Odası temsilcileri ilk duruşmaya katılmadı.

Sanık Koç: Et parçalarına fare zehri katıp parka attım

Sanık İsmail Koç, köpeklerin kendisi ve çocuklarına saldırdığını belirterek “Köpek korkusuyla evime hırsız gibi girip çıkıyorum” dedi. Kasaplık yaptığını ifade eden Koç, o gün izinli olduğunu ve yanına getirdiği kemik kırıntıları ile et parçalarının üzerine fare zehri dökerek parka geldiğini söyledi. Parkın muhtelif yerlerine zehirli et ve kemikleri attığını anlatan Koç, bira içtiğini ve alkollü olduğunu belirtti.

‘Yanımda zehirli eti yedi, dolandı, durdu’

Mahkeme Başkanı’nın parkta oturduğu sürede köpeklerin zehirli etten yiyip yemediğini sorması üzerine Koç, “Bir köpek zehirli eti yedi, birkaç defa dolandı, durdu. Ben daha sonra oradan ayrıldım” dedi. İsmail Koç, bu kadar köpeğin öleceğini öngörmediğini söyledi ve yaptıklarından pişman olduğunu belirtip özür diledi.

Gökdemir: Madem köpekten korkuyor neden yanında oturmuş!

Davaya müdahil olan şikayetçi Ebru Gökdemir de sözlerine başlar başlamaz “Madem köpekten korkuyor, neden yanında durmuş” diyerek sanığın yalan söylediğini ifade etti. Gökdemir, zehirlemede sokakta sahiplendiği ve iç dış parazit aşısını yaptığı Lucky adlı köpeğinin öldüğünü belirtti.

Hancıoğlu: Tutanaktaki ölümlerden daha fazla ölüm oldu

Şikayetçilerden Handan Hancıoğlu da köpeklerin parkta çocuklarla, insanlarla beraber yaşadığını, saldırgan olmadığını söyledi. Hancıoğlu, polis tutanağında 6 köpek ile 14 güvercinin öldüğünün geçtiğine dikkat çekerek, “Polis tutanağından sonra çevrede, karşı kaldırımlarda kuş ölüleri gördük. Ölen canlılar daha fazla. Ayrıca 4-5 köpek de kusarak ve tedavi edildi ve kurtuldu. Köpeklerin kusmuğunu yiyen kuşlar da öldü” diye konuştu. Hancıoğlu, zehirlemede Işık adlı köpeğinin öldüğünü kaydetti.

Şikayetçi Melis Yalnız da zehirlemeden sokakta sahiplendiği ve beslediği Karabaş adlı köpeğinin öldüğünü söyledi ve şikayetçi olduğunu söyledi.

Sayılgan: Köpekler kısır ve aşıları yapılmış

HAYTAP’ın Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan da köpeklerin saldırgan olmadığını, kısırlaştırılıp aşılarının yapıldığını, Sincan Belediyesi kontrolünde olduğunu söyledi ve sanığın cezalandırılmasını istedi. Sayılgan, olayı duyar duymaz Sincan’a geldiğini ve araştırma yaptığını, mahalledeki insanlarla konuştuğunu ve şikayet dilekçesini verdiğini bildirdi.

Sincan Belediyesi’nin avukatı da davaya müdahil olarak kabul edilmesini talep etti ve şikayetçi olduklarını bildirdi.

Savcı, dosyadaki eksikliklerin giderilmesini ve şikayetçi olanların davaya müdahil olarak kabul edilmesini talep etti.

Mahkeme 16 Ekim’de parkta keşif yapacak

Mahkeme heyeti de zehirleme olayının meydana geldiği Sincan Necip Fazıl Parkı’nda 16 Ekim 2020 günü saat 10.30’da keşif yapılması kararı aldı. Bir üye hakimin yapacağı keşfe, TÜBİTAK uzmanı ile Çevre mühendisi bilirkişiler ile sanık ve şikayetçiler hazır bulunacak. Mahkeme heyeti şikayetçiler ile HAYTAP ve Sincan Belediyesi’nin davaya müdahil olarak kabul etti. Mahkeme duruşmayı 26 Kasım 2020 günü saat 9.30’a bıraktı.