Avrupa’da kadın derneklerinden çağrı: Charles Michel istifa et

Avrupa’da birçok kadın derneği, Beştepe’deki koltuk krizinde tepki çeken AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in istifa etmesi için imza kampanyası başlattı.

Erdoğan ile AB Başkanları görüşmesinde von der Leyen’e koltuk konulmaması ve ayakta kalması kadın örgütlerinin tepkisini çekti

Avrupa Birliği’nin (AB) en üst düzey iki yetkilisi olan AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la Beştepe’deki görüşmesinde yaşanan “koltuk krizi”nin Avrupa’daki yankıları sürüyor.

Belçika basınında yer alan haberlere göre, Avrupa basınında “Sofagate” olarak adlandırılan olayın ardından kadın hakları ve cinsiyet eşitliği konularında çalışan bazı kadın kuruluşları, Michel’e tepki gösterdi.

Kadınların güçlenmesi ve eşitliği için uluslararası bir kamu kuruluşu olan Millennia Vakfı öncülüğündeki kuruluşlar, Michel’in von der Leyen’i “küçük düşürdüğü” gerekçesiyle istifa etmesi talebiyle mektup hazırladı.

3 binden fazla kişi imza attı

Hazırlanan mektuba, Belçika, Fransa, İtalya gibi ülkelerden kısa sürede 3 binden fazla kişinin imza attığı bildirildi. AB dışındaki ülkelerden de birçok kadının kampanyaya imza verdiği kaydedildi.

Mektupta, görüşmede yaşananların diplomasiye, AB’ye, insan haklarına ve özellikle de kadın haklarına aykırı olduğu kaydedilerek, cılız bahanelerin, olayın hem Avrupa ile kadın vatandaşları hem de Avrupa ile dünya arasında bıraktığı siyasi eksikliği çözemeyeceği savunuldu.

Mektupta birçok basın kuruluşunun olayla ilgili haber yaptığı ve olayla dalga geçildiği belirtilerek, bu nedenle Charles Michel’in Avrupa Konseyi Başkanlığından istifasının istendiği ifade edildi.

MA / HABER MERKEZİ