AYÇEP’ten İncirliova’da JES protestosu: Süreç devam ediyor

Aydın’ın İncirliova ilçesinde ÇED olumlu raporu verilen JES projesi protesto edildi.

AYÇEP, ÇED raporuna karşı açtıkları davanın sürdüğünü hatırlatarak, mahkeme sonuçlanana kadar hiçbir faaliyete izin vermeyeceklerini belirtti.

Aydın Çevre Platformu (AYÇEP), Gürmat Elektrik Şirketi’nin Aydın’ın İncirliova ilçesinde Sarı Zeybek JES projesinin 10 Nisan’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edilmesini protesto etti. Kızılcaköy Meydanı’nda yapılan açıklamaya ilçedeki vatandaşlar da katıldı.

Açıklamayı okuyan Kızılcaköy Çevre ve Dayanışma Derneği üyesi Gülten Şimşek, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun olumlu kararına karşı dava açıldığını belirtti.

‘Sağlıklı bir şekilde yaşamak istiyoruz’

2018 yılının Ağustos ayından bu yana direniş içinde olduklarını hatırlatan Şimşek, projeye verilen onayı kabul etmediklerini belirtti. Hukuki zeminde de mücadele edeceklerini kaydeden Şimşek, şunları belirtti: “ÇED olumlu kararı ile birinci sınıf tarım arazilerimiz, incirimiz, zeytinimiz, Aydın’a içme suyu sağlayan İkizdere Barajı sularımız, nefes aldığımız havamız, çoluk-çocuğumuzun geleceği, sağlığı yok sayılarak tehlikeye atılmıştır. Biz bu vatan topraklarında üretmek istiyoruz, sağlıklı bir şekilde yaşamak istiyoruz.”

‘Salgın fırsat bilinerek ÇED olumlu kararı alındı’

Kararın Zeytincilik, Su Kaynakları Koruma, Toprak Koruma kanunlarına aykırı olduğunu belirten Şimşek, kararın Anayasa’nın 56’ncı maddesi ile de çeliştiğine işaret etti. Şimşek, şunları kaydetti:

“Aydın ve ülkemizde jeotermale verilen önem kadar tarıma değer verilse ülkemizin katma değerinin daha yüksek olacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Hele ki yaşadığımız koronavirüs salgınının tüm dünyada tarım ve doğal yaşamın insan sağlığı ve geleceği için ne kadar önemli olduğunu gördük. Salgın fırsat bilinip ÇED olumlu kararı alındı. Bizimle birlikte tüm bu mahalle muhtarlarının, Aydın Büyükşehir, Efeler ve İncirliova belediyelerinin de karşı dava açmalarını talep ediyoruz.”

‘Hiçbir faaliyete izin vermeyeceğiz’

Hukuki süreç tamamlanana kadar hiçbir faaliyete izin vermeyeceklerine işaret eden Şimşek, “Sözde değil, gerçekten elimizi taşın altına koyalım. Her gün ölmektense onurluca mücadelemizi verelim ve bir gün ölelim.” çağrısında bulundu.

MA-AYDIN