Türkkan’dan iktidara: Yoksulluk ve çaresizlik intiharlarına ne diyeceksiniz?

İYİ Partili Türkkan, desteksiz tam kapanmanın çözüm değil ölüm olduğunu söylediğini belirterek, iktidara “Yoksulluk ve çaresizlik intiharlarına ne diyeceksiniz?” diye sordu.

Türkkan, görevden alınan Ruhsar Pekcan’ın arkasında bıraktığı enkazın hala durduğuna dikkati çekerek, Pekcan’a “Görevden alınmış olmanız, her şeyin geride kaldığı anlamına gelmiyor Sayın Pekcan. Er ya da geç hesap vereceksiniz.” dedi.

İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, yaptığı basın açıklamasında gündemi değerlendirdi. Dün Dünya Basın Özgürlüğü günü olduğunu hatırlatan Türkkan, tüm basın mensuplarının gününü kutladı.

Demokrasilerde halkın, gerçeklere özgür basın sayesinde ulaşabildiğine vurgu yapan Türkkan, “Gazetecilerin hakkında garip gerekçelerle davalar açıldı, yazdıkları yüzünden sabahın köründe gözaltına alındılar, saçma sapan gerekçelerle hapse atıldılar. Böyle bir ülkede basın özgürlüğünden söz edebilir miyiz?” diye sordu.

‘İstemedikleri soruları sordurmuyorlar’

Türkkan, bugün gazetecilerin “Saray’ın standartlarına” göre belirlendiğini belirterek, “Fahrettin Altun’un istediğine basın kartı verdiği, Cumhurbaşkanına sorulacak soruların önceden belirlendiği, Fahrettin Altun’un beğenmediği soruyu sordurmadığı bir dönemdeyiz.” dedi.

‘Türkiye, Basın Özgürlüğünde 153. sırada’

Türkiye’nin kendi ülkesinde muhalif ses istemeyen yöneticiler tarafından yönetildiğini belirten Türkkan, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre Türkiye’nin 180 ülke içerisinde Bangladeş, Rusya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi ülkelerin ardından 153. sırada yer aldığına işaret etti.

‘Gizli kapaklı işlerinin ortaya çıkmasından korkuyorlar’

AK Parti iktidara geldiğinde Türkiye’nin basın özgürlüğü sıralamasında 134 ülke arasında 99’uncu olduğunu hatırlatan Türkkan, “Bütün bunlar neden? İktidar, gizli kapaklı işlerinin ortaya çıkmasından korkuyor, o yüzden gazetecileri, aydınları hatta politikacıları terör örgütleri ile işbirliği yapmakla suçlamaya başladılar.” dedi.

’23 ayın en yüksek enflasyon oranını gördük’

Türkkan, TÜİK’in Nisan ayı enflasyon verilerine değinerek konuşmasını sürdürdü. Nisan ayında son 23 ayın en yüksek enflasyon oranını gördüklerini ifade eden Türkkan, “Enflasyonda dünyada 14. Avrupa’da 1. Avrupa’da birinciliği kimseye kaptırmıyoruz. Hem salgında hem de enflasyonda. G 20 ülkeleri arasında Arjantin’den sonra 2. sıradayız. Gana, Kırgızistan, Somali gibi ülkeler bizden daha düşük enflasyona sahip.” dedi.

‘128 cevap var hiçbiri birbirine benzemiyor’

Ekonomik tablo ortada olduğunu belirten Türkkan, “Merkez bankasında 128 milyar dolar kayıp! Merkez Bankası Rezervlerimiz eksilere düşmüş durumda! 128 cevap var hiçbiri birbirine benzemiyor. Halk, TÜİK tarafından bir türlü doğru tespit edilemeyen hayat pahalılığının altında inim inim inliyor.” şeklinde konuştu.

‘Merkez Bankasının 159,2 ton altını da mı kayıp?’

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun Merkez Bankası’nın altın rezervinin 720 ton olduğunu açıkladığını aktaran Türkkan, şunları ifade etti:

“Ancak bu altının 364 tonu özel bankalara ait. Merkez Bankası’nın ise resmi rakamlara göre 515 ton altını vardı. Ancak kasada 159 ton altın eksiği var. Nerede bu 159 ton altın. Kime sattınız, neden sattınız? Dünya Altın Konseyi verilerine göre dünyada en çok altın satan Merkez Bankası Türkiye’ninki. Merkez bankası Başkanı Sayın Şahap Kavcıoğlu Kamuoyunu aydınlatmak 159,2 ton altının akıbetini açıklamak zorundadır. Dolar bitti, şimdi de sıra altında mı?”

‘Desteksiz tam kapanma çözüm değil ölüm’

İktidara, “Yoksulluk ve çaresizlik intiharlarına ne diyeceksiniz?” diye soran Türkkan, “Bir önceki hafta iktidara buradan hatırlatmıştım. Desteksiz tam kapanma çözüm değil ölüm demiştim. İnsanlara başınızın çaresine bakın derseniz sosyal bir felaket kapıda demiştim.” dedi.

‘Esnaf battık tabelası asmış’

17 günlük tam kapanmada ödeme yapılacak yerlerin açık, para kazanılacak yerlerin kapalı olduğunu söyleyen Türkkan, şu ifadeleri kullandı:

“Bakın esnaf dükkanına ne asmış, tadilat yok, taşınmadık, battık tabelası asmış. İktidar, tam kapanma destek paketini açıklamalıydı. Günlük ve haftalık çalışanlara, düzenli geliri olmayanlara, destek sağlanmalıydı. İktidar görüyor mu, Saray ülkenin her yerinden yükselen feryatları duyuyor mu bilmiyorum. Son birkaç günde yaşanan intihar olayları o kadar çoğaldı ki her okuduğumuz intihar öyküsü yüreğimizi ayrı acıtıyor.” 

IMF raporunda Türkiye’nin halkına en az yardım yapan ülkeler arasında olduğuna işaret eden Türkkan, “GSYH’nin sadece yüzde 1.9’u kadar yardım yaptılar. Bunca yıl devletine vergi ödeyen insanlarla beraber biz de soruyoruz. Devlet bugünler de vatandaşın yanında değilse, ne zaman olacak? Nerede paralar?” şeklinde konuştu.

‘Ruhsar Pekcan’ın arkasında bıraktığı enkaz hala duruyor’

Ruhsar Pekcan’ın görevden alındığını ama arkasında bıraktığı enkazın hala durduğunu söyleyen Türkkan, “Gelen bakan gideni aratmayacak geldiğinden beri üç defa sosyal medya hesabını kapattı.  Neredeyse bakan Pekcan ile ilgili yeni bir şey çıkıyor. Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın eşi ile ortak olduğu Nanoksia şirketinin, Gümrük tarife cetveline yapılan ekle gümrüklerde yüzde 8, rakiplerinin ise yüzde 18 oranında KDV ödediği ortaya çıktı.” diye kaydetti.

Kocaeli Deniz Gümrüğü’nde 540 kilogram kokain ile tüm zamanların en yüksek miktarda ve tek seferde uyuşturucu maddesi ele geçirildiğini belirten Türkkan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Anlaşılan o ki gram gram ülkeye ölüm saçan uyuşturucu tacirleri işi büyütmüşler. Ama anlaşılmayan bir şey var. 22 Ağustos 2020 tarihli ilk aramayı gerçekleştiren Kocaeli Gümrük Muhafaza ekibi, kokain paketlerinin yüklendiği 6 konteynere ‘temiz’ tutanağı tutmuş. Temmuz 2020’de atanan Bakanlığa bağlı Kocaeli Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürü’nün görev ihmali soruşturulmadı bile. Ama nasıl olduysa Ticaret Bakanlığı; Doğu Marmara Müdürlüğü’ne bağlı aramayı derinleştiren Kocaeli Bölge Müdür Vekili’ni, 12 Şubat 2021’de Ticaret Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığı’na atadı.”

‘Sayın Pekcan er ya da geç hesap vereceksiniz’

Pekcan’a Türkiye’de tüm zamanların rekorunu kıran kokainin yakalanmasında öncü rol üstlenen Müdürün neden “müdürlük” makamından alınıp teftişe çekildiğini soran Türkkan, “Tüm bu soruların cevabını bekliyoruz. Görevden alınmış olmanız, her şeyin geride kaldığı anlamına gelmiyor Sayın Pekcan. Er ya da geç hesap vereceksiniz.” dedi.

Yeni1Mecra