AYM: Şahsi paylaşım kurumsal görüşü yansıtmaz

Anayasa Mahkemesi, herhangi bir üyenin şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımların Anayasa Mahkemesi’nin kurumsal görüşünü yansıtmayacağını bildirdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı internet sitesinden yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunun bugün saat 14.00’de toplanması yönünde alınan karardan sonra yaşanan gelişmeler üzerine açıklama yapılmasının zorunluluğunun ortaya çıktığı kaydedildi. Açıklamanın devamında şunlar ifade edildi:

“Anayasa Mahkemesinin herhangi bir üyesinin şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar Anayasa Mahkemesinin kurumsal görüşünü yansıtmaz. Anayasa Mahkemesi 15 Temmuz 2016 gecesi yaptığı basın açıklamasında ifade ettiği gibi anayasal düzene karşı her türlü demokrasi dışı girişimi reddetmekte ve demokratik hukuk devletinin yanında durmaktadır.”

Ne olmuştu?

Dün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu kararının ardından Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım, sosyal medya hesabından “Işıklar yanıyor” paylaşımında bulunmuştu. Daha sonra İçişleri Bakanlığı resmi Twitter hesabından Yıldırım’ın paylaşımına göndermede bulunarak tüm ışıkları yanan İçişleri Bakanlığı binasının fotoğraflarını paylaşarak “Işıklarımız hiç sönmüyor” demişti.

Yıldırım, İçişleri Bakanlığı’nın resmi hesabı üzerinden yapılan göndermelerin ardından ikinci bir paylaşımda bulunarak, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Şahsi twitter hesabımda yaptığım paylaşımda kullandığım ibare maksadı aşan bir şekilde yorumlandı ve bundan büyük bir üzüntü duymaktayım. Gayem, AYM’nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı. Demokrasi dışı tüm oluşum, araç ve teşebbüsleri ima etmem asla söz konusu değildir.”