Aytaç Ünsal için Meclis’e acil çağrı

HDP Milletvekili Gergerlioğlu, ölüm orucundaki avukat Aytaç Ünsal için Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na “acil toplanma” çağrısı yaptı.

Gergerlioğlu, oluşturulacak heyetle Ünsal’ın ziyaret edilmesini de talep ederek,  “Avukatların durumunu İnsan Haklarını İnceme Komisyonu görmezden gelemez.” dedi.

Avukat Aytaç Ünsal

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, ölüm orucu eyleminin 212’nci gününde olan tutuklu avukat Aytaç Ünsal için yazılı açıklama yaptı. Gergerlioğlu, ölüm orucunun 238’inci gününde yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik ile ölüm orucunu sürdüren Aytaç Ünsal için İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun “hapishanede kalamaz” raporunu anımsattı.

Adli Tıp Kurumunun verdiği rapor sonrası avukatların hastanelerde tutulmaya başlandığına dikkat çeken Gergerlioğlu,  “Kamuoyunun itirazlarına, Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın ölüme götürüldüğü söylenmesine rağmen iktidar söylemleri kulak arkası etti” dedi.

‘Ünsal cezaevinden daha ağır koşullarda tutuluyor’

Ünsal’ın doktor raporuna göre hayati riski olduğunu ifade eden Gergerlioğlu, şunları aktardı:

“Hayati riski olan bir insanın cezaevinden daha ağır koşulları olan bir yerde 33 gündür tutulduğu, kaldığı yerde havalandırma olmadığı, kaldığı yerde ışıkların sürekli açık tutulduğu, havalandırmanın olmaması nedeniyle sağlık durumunun daha da kötüleştiği, içeriye giren jandarmalar yüzünden Aytaç Ünsal’ın düzenli uyku uyuyamadığı, bacaklarının çok ağrıdığı, kollarının uyuştuğu ve vücudunda yaralar çıkmaya başladığı, kendisinin yürümekte zorluk çektiği, dosyası Yargıtay’da olan Aytaç Ünsal’ın hala bir karar çıkmasını beklediği belirtilmektedir.”

‘Bir heyet Ünsal’ı ziyaret etmeli’

Gergerlioğlu, Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nun ilgililerden bilgi talep etmesini, incelemelerde bulunmasını, acilen toplanarak sağlıkçı üyelerinin de aralarında bulunduğu bir heyetin Ünsal’ı ziyaret etmesini istedi.

‘Bu sorumluluktan hiçbir üye kaçamaz’

Komisyonun bu konuda insan haklarından yana pozisyon almasının gerektiğine vurgu yapan Gergerlioğlu, “Bu sorumluluktan Komisyon Başkanı Hakan Çavuşoğlu başta olmak üzere hiçbir üye kaçamaz. Adil yargılanma haklarını ihlal edildiğini iddia eden ve buna dikkat çekmek için ölüm orucunda olan avukatların durumu İnsan Haklarını İnceme Komisyonu görmezden gelemez.” diye kaydetti.

Kaynak: MA