Bakan Soylu, gözaltındaki öğrencilere ‘LGBT sapkını’ dedi

Gözaltına alınan Boğaziçili öğrencilere “LGBT sapkını” diyerek nefret söyleminde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ve Rektör atanan Bulu ise öğrencileri “İslami değerlere saldırı” yaptıkları iddiasıyla hedef gösterdi.

Fotoğraf: Boğaziçi Dayanışması

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmasının ardından başlayan eylemler sürerken, sosyal medyada üniversitede “Kabe fotoğrafının yere atıldığı” iddialarıyla paylaşımlar yapıldı. İlk olarak Boğaziçi Üniversitesi İslam Araştırmaları Kulübü, Twitter hesabından üniversitenin Güney Meydan’ında “hiçbir meşru temele dayanmayan, ne idiği belirsiz kişilerce” bir resim sergisi açıldığını belirterek, şu paylaşımda bulundu:

“Bu sergideki bir resimde İslam’ın en mukaddes mekanı, Müslümanların kıblesi Kabe-i Muazzama haysiyetsizce tahkir ve tahrif edilmiştir. Bu ahlaksızlığın sanat kisvesiyle meşrulaştırılmasını ve üstüne üstlük hadsizce savunulmasını hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Boğaziçi Üniversitesi İslam Araştırmaları Kulübü olarak üniversitemiz dahilinde İslâmî değerlerimizin fütursuzca alaya alınmasına asla müsaade etmeyeceğiz.”

Bu paylaşımın ardından resmi kurum ve yetkililer de, sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yaparak iddialarla ilgili öğrencileri hedef gösterdi.

4 öğrenci gözaltına alındı

Daha sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı “Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serildiği” iddiasıyla soruşturma başlattı. “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan başlatılan soruşturma kapsamında 4 öğrenci gözaltına alındı.

Türkiye Diyanet Vakfı, Twitterdan yaptığı paylaşımda, “Müslümanların mukaddes mekanı, kıblemiz Kabe’ye ve İslami değerlerimize yönelik yapılan hadsiz saldırıyı kınıyoruz.” İfadesini kullandı.

Soylu’dan nefret söylemi

İçişleri Bakanı Soylu da, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda öğrencilere karşı nefret söyleminde bulundu. Soylu, şu ifadeleri kullandı: “Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe-i Muazzama’ya yapılan saygısızlığı gerçekleştiren 4 LGBT sapkını gözaltına alındı!”

Erbaş öğrencileri hedef gösterdi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da, Twitter hesabından öğrencileri hedef gösterdi. Erbay, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Boğaziçi Üniversitesi önünde Müslümanların mukaddes mekanı, kıblemiz Kabe’ye ve İslami değerlerimize yönelik yapılan hadsiz saldırıyı kınıyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak konunun takipçisi olacağız ve bu saygısızlığı yapanlar hakkında yasal yollara başvuracağız.”

Bulu da paylaşımlara katıldı

Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör olarak atanan ve günlerce öğrencilerin protesto ettiği Melih Bulu da Twitter hesabından öğrenciler için “bir grup kendini bilmez” diyerek haklarında kapsamlı soruşturma başlatıldığını paylaştı. Bulu, şu ifadeleri kullandı:

“Bir grup kendini bilmez tarafından İslamiyetin kutsallarına saldırı hiç bir şekilde kabul edilebilir değildir. Bunun Boğaziçi değerlerinde asla yeri yoktur. Bu şuursuz saldırıdan sorumlu olanlar hakkında kapsamlı soruşturma başlatılmıştır.”

Boğaziçi Dayanışması: LGBT+ rezaleti değil Kayyum rezaleti

Boğaziçi Dayanışması da, twitter hesabından Bulu ve Soylu’nun paylaşımlarına tepki gösterdi. Soylu’nun ifadelerini paylaşan Boğaziçi Dayanışması, “Boğaziçinde bir rezalet var. LGBTİ+ rezaleti değil, Kayyum rezaleti. Hepimiz LGBTİ+yız, hepimiz direniyoruz. Kazanacağız!” dedi.

Bulu’nun da paylaşımına yanıt veren Boğaziçi Dayanışma, “Kayyumlar iktidarı huzursuz eden herkesin özgürlüğünü kısıtlamak için atanmaktadır. Fakat kayyumlar ilk başta ezilen gruplara saldırır. Bu ezilen grupların başında da LGBTİ+lar gelmektedir. Lubunyalar ve haklı mücadeleleri onurumuzdur. KAYYUMLAR GİDECEK, BİZ KALACAĞIZ.” ifadelerini kullandı.

Yeni1Mecra