Barış Atay’a saldıran 3 zanlının tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay’a saldırıdan tutuklanan 3 zanlının avukatı tarafından tutukluluğa yapılan itiraz Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildi.

Fotoğraf: BirGün Gazetesi

Saldırganlardan Ömür Canpolat, Çağlar Baş ve Çağrı Hasan Çalışkan’ın avukatı avukatı tarafından tutukluluğa itiraz edildi.

Yapılan itiraz Sulh Ceza Hâkimliği tarafından reddedildi. Ömür Canpolat, Çağlar Baş ve Çağrı Hasan Çalışkan’ın tutukluluğu sürüyor.

Ne olmuştu?

Saat 01.30 sularında Kadıköy’de, beş kişilik bir grup, arkadaşıyla birlikte gittiği bir mekândan çıkan Barış Atay’a ‘vatan haini’ diyerek saldırdı.

Grubun yere düşürdükten sonra tekmelemeye başladığı Atay, Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne götürüldü. Atay’ın travma ve kaburgalarında kırık şüphesiyle tedavi altına alındı.

Hastanede ifadesi alınan Atay, saldırganlar hakkında şikayetçi oldu, ifadesinde ise “Bu olayın faili kendisine yönelik eleştiriyi alıntılayıp beni hedef gösteren Süleyman Soylu’dur” dedi. Saldırıdan önceki saatlerde TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, Siirt’te intihar girişiminde bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden 18 yaşındaki İpek Er’e “nitelikli cinsel saldırı’ suçlaması ile tutuklanan ve sonrasında tahliye edilen Musa Orhan’a ait olduğu iddia edilen telefon mesajları ile ilgili bir paylaşımda bulundu.  Atay, paylaşıma İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu etiketleyerek, “Sen bir seri tecavüzcüyü korudun, kolladın. Hayatın boyunca her fırsatta yüzüne vurulması, asla unutmaman için uğraşacağız” diye yazdı. Soylu ise, Atay’ın söz konusu paylaşımını alıntılayarak, “Tecavüzcü PKK yöneticilerinin talimatıyla HDP’den milletvekili olan PKK ve DHKP-C artığı; benden ‘tecavüzcü kollayıcı’ olmaz da senden tam tecavüzcü olur… Tuma’nın kollayıcısı, dikkat yakalanma…” diye yanıt verdi.