Barut: Muhtarlara tebligat dayatmasını kabul etmiyoruz

CHP Milletvekili Barut, muhtarların her gün yüzlerce tebligatı mahalle sakinlerine ulaştırmaya çalıştığını belirterek, “Halkın oylarıyla doğrudan seçilen muhtarlarımız postacı değildir. Tebligat dayatmasını kabul etmiyor, sorunun çözümünü istiyoruz” dedi.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, muhtarların sorun ve taleplerine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Barut, ayrıca muhtarların sorunlarının tam olarak saptanması ve çözülmesi için de Meclis Araştırma Önergesi verdi.  

‘Muhtarların desteklenmeye gereksinimleri bulunmakta’

Doğrudan halkın oylarıyla seçilen muhtarların yurttaşlar ile devlet kurumları arasında köprü görevi de yürüttüğüne vurgu yapan Barut, “Kalabalık kent merkezlerinden çok uzak ilçe, belde ve köylere kadar halkın ihtiyaçları için çaba gösteriyorlar. Yüce bir görevi yerine getiren muhtarlarımız her şeyin en iyisine layık ama seçimle iş başına gelen muhtarlarımızın bütçe ve hizmet binası gibi çok sayıda konuda çeşitli ihtiyaçları varken ayrıca özlük haklarından maaşlarına dek belirli hususlarda desteklenmeye gereksinimleri bulunmaktadır.” dedi.

‘Muhtarlar her gün yüzlerce tebligat ulaştırmaya çalışıyor’

Türkiye’deki ekonomik krizin etkisinin muhtarlıklara tebligat olarak yansıdığını ifade eden Barut, şunları kaydetti:

“Ekonomik ve siyasi krizden en fazla etkilenen kesimlerden birisi de muhtarlıklarımızdır. Özellikle pandemi döneminde iktidarın yanlış politikalarıyla daha da derinleşen kriz ortamında, yurttaşlarımızın icra, haciz ve borç batağına saplanması nedeniyle muhtarlıklar adeta bir posta hizmeti gibi görülüyor. Ülkemizin her yerinde her muhtarlığımıza adeta tebligat yağıyor. Sanki PTT çalışanıymış gibi muhtarlarımız her gün yüzlerce tebligatı mahalle sakinlerine ulaştırmaya çalışıyor.”

‘Ya tebligat yükünü alın ya da emeğin karşılığını verin’

Muhtarların şu an en çok yakındığı konulardan birisinin bu tebligat sorunu olduğuna dikkati çeken Barut, şöyle devam etti:

“PTT emekçilerinin artan iş yükü, kurumdaki personel eksikliği ve yapılmayan atamalar da bu sorunu daha da büyütüyor. İlgili kişilere teslim edilemeyen tebligatlar muhtarlıklarda adeta dağ gibi yığılmış durumda. Çünkü teslim edilemeyen her tebligat son adres olarak muhtarlıklarımıza getirilip bırakılıyor ve muhtarların teslim etmesi bekleniyor. Burada ciddi sorunlar da baş gösteriyor. Örneğin yurttaşın evi icraya veriliyor ve çıkan tebligatı muhtarlarımız teslim ettiğinde vatandaşla karşı karşıya geliyor. Ya bu tebligat yükünü muhtarlarımızdan alın ya da bu emeğin karşılığını verin.”

‘Muhtarlarımız postacı değildir’

Ekonomik krizle birlikte her gün daha da artan şekilde tebligat yüküyle boğuşan muhtarlara sahip çıkılmasını isteyen Barut, “Halkın oylarıyla doğrudan seçilen muhtarlarımız postacı değildir. Bu tebligat dayatmasını kabul etmiyor, sorunun çözümünü istiyoruz” dedi. Barut, soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  1. Muhtarlarımızın özlük ve sosyal haklarının, maaşlarının iyileştirilmesi için bir çalışmanız var mıdır? Yoksa böyle bir adım atmayı düşünüyor musunuz?
  2. Muhtarlıklarımıza tüzel kişilik vermeyi ve bütçe açısından ödenek tahsis etmeyi planlıyor musunuz?
  3. Belediye meclislerinde kendi köyü ve kendi mahallesiyle ilgili bir karar alınırken ilgili muhtarın meclis toplantısına katılarak oy kullanma hakkına sahip olması için bir çalışma yapacak mısınız?
  4. Muhtarlıklara yığılan tebligatlarla birlikte ortaya çıkan sorununun çözümü noktasında bir hazırlık yaptınız mı / yapacak mısınız?
  5. ‘Biz posta memuru değiliz’ diyen muhtarlarımızın sesine kulak verecek misiniz?
  6. Muhtarlıklardaki kangrene dönüşen tebligat sorunuyla birlikte iş yükü artan muhtarların taleplerini dikkate alacak mısınız?

7- Muhtarların üstündeki tebligat yükünü alacak mısınız? Tebligatlarla ilgili PTT’nin muhtarlıklara bir ödenek ayırmayı ya da muhtarlıklarımıza sadece bu iş için yardımcı personel tahsis etmeyi düşünüyor musunuz?

Yeni1Mecra