Basın Konseyi: ‘Olay TV’nin kapatılması basına açık bir müdahaledir’

Basın Konseyi, Olay TV’nin siyasi iktidarın baskısıyla kapatılmasını ‘kara bir leke’ ve ‘basına açık müdahale’ olarak niteleyen bir açıklama yaptı.

Basın Konseyi: “Basın tarihimize bir kara leke düşürmüştür”

Basın Konseyi’nin açıklamasında “Sadece 26 gün yayın yapabilen OLAY TV’nin, gördüğü baskı sonucu yayın hayatına son verdirilmesi, basın tarihimize bir kara leke düşürmüştür. Medyada ‘tek ses’ isteyen siyasi anlayışın gazabına uğrayarak, yayın hayatından çekilen Olay TV’nin kapanması, ifade ve basın özgürlüğüne ağır bir müdahaledir” ifadeleri yer aldı.

‘Halkın haber alma özgürlüğünün çok ağır ihlali’

Olay TV’nin kapatılmasıyla 180 basın emekçisinin işsiz kaldığını hatırlatan Basın Konseyi açıklamasında, “Olay TV’nin baskıyla editoryal ekibinin değiştirilme çabaları ile yıldırma ve korku salındığı açıkça ortadadır. Bu hem Anayasa teminatı altında olan ifade ve basın özgürlüğünün; hem halkın haber alma hakkının çok ağır ihlalidir, en kaba sansürdür” dendi.

Açıklama “Umarız benzerine hiçbir demokratik ülkede rastlanmayacak, hiçbir özgür toplumda kabul görmeyecek bu ‘utanç’ medyada yaşadıklarımızın son örneği olur” temennisiyle son buldu.