Bayram boyunca sokağa çıkma yasağı uygulanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni normalleşme adımlarını açıkladı: Bayram süresince 81 ilin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 8’inci kez video konferansla gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de salgınla mücadelenin başarıyla sürdüğünü söyleyen Erdoğan, “Yapmamız gereken hayatımızı salgın gerçeğine göre yeniden düzenlemektir. Maske kullanmayı alışkanlık haline getireceğiz. Sokakta, iş yerinde, sosyal hayatın her alanında insanlarla aramızda en az 1,5-2 metre fiziki mesafe bırakmaya özen göstereceğiz. Maske, mesafe ve temizlik üçlüsü artık hayatımızın vazgeçilmez parçası haline gelecektir” dedi.

Başakşehirşehir Hastanesini Japonya Başbakanı Abe ile birlikte Perşembe günü açılışının yapılacağı bilgisini veren Erdoğan, “Son iki aydaki tecrübeler sayesinde ciddi bir birikime sahip olduk. Hayata geçirmeye başladığımız normalleşme takviminin sürmesi vaka sayısının çok daha aşağıya inerek sıfırlanmasıyla mümkün. Vatandaşlardan belirlenen kurallara uymasını tekrar tekrar rica ediyorum. Tek bir ihmal dahi ağır sonuçlar ortaya çıkarabilir” diye konuştu.

Arife gününden son güne kadar

Yeni normalleşme adımlarını açıklayan Erdoğan, “Arife gününden bayramın son gününe kadar 81 ilin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak” dedi.