‘Berkin Elvan için adalet istiyoruz’

Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin bugün görülecek davada karar çıkması bekleniyor.

Duruşma öncesi yapılan açıklamada 8 yıldır adalet talebinin haykırıldığı belirtilerek, “Berkin için adalet istiyoruz. Katillerin, ödül gibi cezalarla korunmasını, gerçeklerin karartılmasını kabul etmiyoruz.” denildi.

Gezi eylemleri sırasında polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin davanın 20. duruşması İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülecek. Duruşma öncesi, Elvan ailesi ve avukatları, İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. 

HDP Milletvekili Musa Piroğlu, CHP milletvekilleri Ali Şeker ve Sezgin Tanrıkulu’nun da katıldığı açıklamada, “Berkin için adalet, herkes için adalet”, “Berkin burada, biz buradayız” ve “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganları atıldı. 

‘Dava 6 Nisan 2017’de başladı’

Açıklamayı yapan Taksim Dayanışmasından Akif Burak Atlar, 2013 yılında henüz 14 yaşında iken evinin önünde polisin attığı gaz fişeğiyle vurularak hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin davanın 6 Nisan 2017 tarihinde görülmeye başlandığını hatırlattı.

Bu zaman dek 20 duruşma yapılan yargılamada sona doğru yaklaşıldığını belirten Atlar, “Bugüne kadar davanın her aşamasında çelişkili beyanlarla, karşılığı olmayan ifadelerle, karartılan delillerle, tarafsızlığı şüpheli raporlarla dolu duruşmalar birbirini izledi.” dedi.

Akif Burak Atlar

‘Davanın tarafsızlığı şüphelidir’

Elvan için adalet taleplerini parklarda, adalet saraylarında ve mahkeme salonlarında haykırdıklarını söyleyen Atlar, Elvan’ı vuran polisin ise görevine devam ettiğini dile getirdi. Atlar, “Mahkeme başkanı olarak, Gezi Direnişini sosyal medya hesaplarında vandallık olarak tanımlayan Mehmet Galip Perk atandı. Tepkilerimiz üzerine yeni bir heyet atansa da bu davanın tarafsızlığı o günden beri şüphelidir” diye konuştu.

‘Aynı karanlık Deniz Poyraz’ın da geleceğini çaldı’

8 yıldır haykırdıkları adalet talebini bugün bir kez daha haykırdıklarını kaydeden Atlar, şöyle devam etti:

“Berkin için adalet istiyoruz. Katillerin, ödül gibi cezalarla korunmasını, gerçeklerin karartılmasını kabul etmiyoruz, Hiçbir zaman kabul etmeyeceğiz. Çünkü biliyoruz ki, katillerin, faillerin yargı tarafından korunduğu bir ülkede üstümüze çeken karanlık her gün daha çok büyüyor. Bu karanlık bizden Ali İsmail’i, Ethem’i, Mehmet’i, Abdocan’ı aldı. Medeni’nin, Hasan Ferit’in, Ahmet’in katillerini korudu! Aynı karanlık, daha dün, Deniz Poyraz’ın da geleceğini çaldı. Bizler, aydınlık bir gelecek umudu ile barışı, dayanışmayı, kardeşliği savunurken, geleceğimiz çalınıyor.”

‘Ölüme karşı yaşamı savunacağız’

“Düşleri ve gülüşleri ile geleceğimizi aydınlatacak tüm çocuklarımız için, Gezi’de yitirdiğimiz tüm arkadaşlarımız ve aileleri için, bu ülkede yaşayan ve yaşayacak olan tüm yurttaşlar için adalet istiyoruz” diyen Atlar, Elvan ailesi ve Taksim Dayanışması olarak inatla ölüme karşı yaşamı savunmaya devam edeceklerini vurguladı. 

Atlar, “Berkin’in o kısacık ömründen bizlere yansıttığı gelecek umuduna sadık kalacak, çocuklar bir daha öldürülmesin diye, katillerinin ve azmettiricilerin yargılanması ve hak ettikleri cezalara çarptırılması talebindeki ısrarımızı sürdüreceğiz” dedi. Açıklamanın ardından aile ve avukatlar davayı takip etmek için mahkeme salonuna geçti. 

MA – İSTANBUL