Beştaş: İktidarın derdi oy… Salgın, işsizlik, açlık umurlarında değil…

HDP’li Beştaş, iktidarın derdinin oy olduğunu salgın, işsizlik ve açlığın umurunda olmadığını söyledi. 100. yılında Meclis’in halka kapatıldığını belirten Beştaş, pandemi ile değil toplumla mücadele edildiğini savundu.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’te basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Beştaş, Covid-19 vaka sayısını az göstermek amacıyla test sayısının günden güne azaltıldığını söyledi. Mart ayının ortasında Türkiye’de hayat askıya alındığını, çöken ekonomiyi kurtarmak için şimdiden gizli hazırlıklar yapıldığını belirten Beştaş, şu iddiada bulundu:

“Ekonomisiyle, eğitim ve sağlık sistemiyle, yargı sistemiyle zaten halka güven vermeyen iktidar, pandemi sırasında tamamen dengesini kaybetmiştir. Bozulan dengeyi bir nebze onarmak adına ise insanların ölümleri göze alınarak sosyal yaşam düzenlenecek AVM’ler açılacak.”


“Ölümler ardı ardına gelirken daha önce de yaptıkları gibi ölüm nedenlerini açıklamayacaklar” diyen Meral Danış Beştaş, şöyle devam etti:

“Koronadan yaşamını yitirenlerin yakınları dışında ‘kimsenin ruhu duymasın, ölen ölsün kalan sağlar bizimdir’ mantığı ile hareket ediyorlar çünkü. Onlar için bir canın ne kıymeti var ki? Yeter ki sermayedarların musluğu kesilmesin diye insanlar bile bile ölüme terk edilecek.”

‘Derdiniz puanınızın artması mı?’

AKP milletvekili Ramazan Can’ın, “Erdoğan’ın puanları artıyor” demesini “siyasi aymazlık”, “halka karşı yapılan büyük bir saygısızlık” olarak değerlendiren Beştaş, “Derdimiz bu mu gerçekten? Derdimiz Erdoğan’ın puanlarının artması mıdır?” diye sordu ve şöyle devam etti:

“Biz bu zihniyeti daha önceden biliyoruz. Davutoğlu, 10 Ekim katliamında 100’ü aşkın cenaze yerdeyken şöyle demişti: Oylarımızda artış var. Büyük bir utanmazlıkla 1 Kasım öncesinde bunu ilan etmişti. Daha birkaç ay öncesinde, Elazığ depreminden de bunu biliyoruz. İnsanlar kurtarılmayı beklerken, kamuoyu algısı gayet iyi demişti yandaş valileri. İşte bu iktidarın tek derdi oy ve algı. Çaresizlik içindeki insanlar salgın açlık, yoksulluk, işsizlik bunların umurunda bile değil.”


‘Pandemi ile değil toplumla mücadele’

HDP Grup Başkanvekili Beştaş, “Başka bir meselemiz daha var” diyerek sözü İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medya takibine getirdi. Beştaş şöyle konuştu:

“İçişleri Bakanlığı bu dönemde hiç boş durmuyor. Sosyal medyayı takibe almış durumda. Ve son verilere göre korona döneminde 6 bin 362 sosyal medya hesabının incelemede olduğunu, 855 şüphelinin tespit edildiğini ve 402 kişinin de gözaltına alındığını açıkladı. Pandemiyle değil toplumla mücadele eden bir iktidar, bir İçişleri Bakanı’yla karşı karşıyayız. Eleştirel twit atanı, muhalif yayın yapanı, sosyal medya paylaşımı yapanları etkisiz hale getirmek isteyen bu Bakanlığın amacı topluma gözdağı vermek, hakikatin sesini kesmek, kendi yalan propagandasına ve maaşlı yandaş troll ordusuna alan açmaktan başka hiçbir şey değildir.”

‘100. yılında halka Parlamento kapatılmıştır’

“Bu iktidar 100. yılında halka Parlamentoyu kapatmıştır. Vekilleri çalıştırmamaktadır” diyen Beştaş, “Bunun nedeni sorunların konuşulması, tartışılması ve iktidara yönelik eleştiri yapılmaması içindir. Ve gerçekler daha fazla gizlensin diye Meclis kapalı tutuluyor. Meclis’in toplanıp çalışmasını istiyoruz.” dedi. Beştaş, “İşsizlik, çaresizlik had safhada. Parlamento bunlara çare olamayacaksa niye var?” diye sordu.

Diyarbakır Silvan ile Van’da mezarlıkların tahrip edildiğini belirten Beştaş, büyük suç işlendiğini söyledi. “Ellerinizi mezarlıklardan çekin” diyen Beştaş, “Toprağın altında bile yurttaşları rahat bırakmıyorsunuz” diye konuştu.