Binler Gündoğdu Meydanı’ndan seslendi: Deniz’ler kazanacak, faşizm kaybedecek

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin “Demokrasi için bir nefes” şiarıyla Gündoğdu Meydanı’nda düzenlediği miting, Deniz Poyraz posterlerini taşıyan binlerin katılımıyla sürüyor

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesi, parti kapatma davası, cezaevlerindeki tecride karşı açlık grevleri, kadın kazanımlarına yönelik saldırılar, ekonomik kriz, doğa talanı ve hak gasplarına karşı “Demokrasi için bir nefes” şiarıyla Gündoğdu Meydanı’nda düzenlediği miting başladı.

‘Hükümet istifa’

Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan arama noktalarından geçtikten sonra alana giren binlerce kişi, taşıdıkları pankartlar ve sloganlarla taleplerini dile getirdi. Alana girişler sürerken, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) “İnsanca bir yaşam demokratik bir ülke istiyoruz” yazılı pankart açtı. Gündoğdu Meydanı’ndan “Her yer rüşvet her yer yolsuzluk” ve “Hükümet istifa” sloganları atılıyor.

Deniz Poyraz posterleri

Sloganlar ve zılgıtlarla miting alanına giriş yapan kadınlar, Deniz Poyraz’ın fotoğraflarının bulunduğu posterler, flamalar ve pankartlar taşıdı. HDP İzmir İl Örgütü, Deniz Poyraz’ın fotoğrafının bulunduğu “Faşizm yenilecek” yazılı pankartla alana giriş yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanlığı da pankart ve flamalarla miting alanındaki yerini aldı. Sosyalist Kadın Hareketi de “Deniz’ler bitmez bizde, kadınların gücü birbirindendir” yazılı dev pankartla miting alanına giriş yaptı.

Mitinge Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odalar Birliği (TMMOB), Türk Tabipler Birliği (TTB), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Yeşil Sol Parti, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Devrimci Parti, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Yürüyüş korteji

Sivil toplum örgütlerinin de aralarında yer aldığı binlerce kişi, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Jin jiyan azadî” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları ile kortejler eşliğinde Gündoğdu Meydanı’na yürüyüşle giriş yaptı. Saygı duruşuyla başlayan mitingde, ilk olarak Praksis sahne aldı.

Tunç Soyer: Sonuna kadar yan yanayız

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, halkı selamlayarak, “Çok ses, çok nefes demiştik. Hep beraber, omuz omuza daha güzel bir memleket kurmak için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Sonuna kadar yan yanayız” dedi.

Temiz toplum temiz siyaset

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de, “Temiz toplum isteyen, temiz siyaset isteyen, temiz bir Türkiye Cumhuriyeti isteyen herkese selam olsun. Çok zarar verdiler, insanlarımızı kırdılar, döktüler, kardeşi kardeşe kırdırdılar. İnsanlarımızın ahını aldılar. Bu adalet mücadelesine yılmadan, usanmadan, omuz omuza devam edeceğiz. Buna inanan, güvenen tüm dostlarımızla birlikte diktatörlük heveslilerini oradan indireceğiz. Ama sandıkla ve demokrasiyle indireceğiz” diye konuştu.

Deniz Poyraz’ın ailesi miting alanında

Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz ve babası Abdülillah Poyraz, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur ile birlikte miting alanına giriş yaptı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da miting alanına geldi.

Mitinginde söz alan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi ve Miting Tertip Komitesi üyesi Memiş Sarı, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin ortak açıklamasını okudu.

Nefes alamıyoruz

Emek ve Demokrasi Güçleri’nin ortak açıklamasında “Bugün vereceğiniz bir ses yarın doya doya alacağınız nefestir. O sesi verdiniz hepinize teşekkür ederiz. ‘Sabahları uyanıp bir insanı öldürmeye gitmeden, yurdumuzu sevmenin bir yolunu bulmalıyız. Sabahları, birilerini öldürmek için uyananların yurdumuzu sevmesine artık müsaade etmemeliyiz. Uzun süredir bir yok oluş hikâyesi yaşıyoruz. Varlığımız parça parça gidiyor elden. Faşist kutuplaştırıcı politikalarla bizi biz yapan ne varsa inançlarımız, kimliğimiz, emeğimiz, değerlerimiz yok sayılıyor, paramparça ediliyor, yaratılan korku iklimiyle toplum kendi içine hapsedilmek isteniyor. Kendimizi ifade edemiyoruz. Tek adam rejiminin korku, baskı politikaları tüm toplumsal kesimleri bunaltıyor. Nefes alamıyoruz” dendi.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçlerinin açıklaması şöyle tamamlandı: “Bizleri yan yana tutan ne varsa; demokrasi, adalet, barış açıkça tehdit altında. Kadın, genç, işçi, işsiz, emekçi, köylü, emekli, insan yok ediliyor! Nefes alamıyoruz, varlığımız, var olma nedenlerimiz, geleceğimiz tehdit altında. Bizler, bu ülkenin gerçek sahipleri, üretenleri, gençleri, kadınları, ezilen halkları olarak hep vardık, varız, var olmaya devam edeceğiz, bizi azgın faşist saldırılarla asla yenemeyeceksiniz. Tek adam rejiminin tüm faşist saldırılarına karşı yan yana omuz omuza duracağız. Ve hep birlikte eşit özgür demokratik bir ülkeyi inşaa edeceğiz. Deniz’ler kazanacak, faşizm kaybedecek.”

MA / İZMİR