BM: Covid-19 salgını Mali’deki insani güvenliği zora soktu

Birleşmiş Milletler Genel Sekteri Guterres, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının Mali ve Sahra bölgesindeki insani durumu daha da zorlaştırdığı uyarısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Mali’deki duruma ilişkin BM Güvenlik Konseyine (BMGK) rapor sundu. Covid-19 salgının halen 757 bin kişinin açlıkla, 3,5 milyon kişinin ise gıda güvenliği problemiyle karşı karşıya olduğu Mali’deki insani durumu daha da zora soktuğunu belirten Guterres, gelecek aylarda 1,3 milyon kişinin daha gıda sıkıntısı yaşamasının beklediğine işaret etti.

‘El Kaide ve IŞİD saldırıları sürüyor’

Guterres ayrıca ülkenin orta ve kuzey kesimlerinde sivillere, güvenlik güçlerine ve BM Barışı Koruma Gücüne yönelik terör saldırılarının sürdüğüne vurgu yaptı. Guterres, bölgede El Kaide ve IŞİD’e bağlı gruplar arasındaki hakimiyet mücadelesinin de bölgedeki güvenlik durumunu olumsuz etkilediğini kaydetti.

Mali, kuzeydeki Tuareglerin 2012’de merkezi hükümete karşı ayaklanmasının ardından istikrarsızlığa sürüklenmiş, ortaya çıkan güç boşluğundan faydalanan El Kaide ülkenin büyük bölümünde kontrolü ele geçirmişti. 

Fransa öncülüğündeki koalisyon güçlerinin 2013’te düzenlediği askeri operasyonun ardından El Kaide bölgedeki hakimiyetini kaybetse de kırsal bölgelerde gizlenen, farklı gruplarla bağlantılı kişilerle saldırılarına devam ediyor.

AA – BM