Trump’tan Erdoğan’a yeni mektup iddiası!

AA

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği yeni bir mektupta S-400’ler dolayısıyla yaptırım uygulanabileceğini dile getirdiği iddia edildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, 13 Kasım’da yapacağı ABD ziyareti öncesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yeni bir mektup gönderdiği iddia edildi. Londra merkezli Middle East Eye isimli internet sitesi, Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben yeni bir mektup gönderdiğini ileri sürdü.

Mektupta, Türkiye’ye S-400 savunma sistemi dolayısıyla yaptırım uygulanabileceğini belirtildiği kaydedildi. 

Middle East Eye’a konuşan kaynaklar, Türkiye’nin S-400 sistemini aktive etmemesi durumunda, ABD’nin F-35 savaş uçakları programına tekrar dahil edeceğinin sözünü verdiğini söyledi.

Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 9 Ekim’de yazdığı ilk mektupta kullandığı üslup büyük bir tartışma yaratmış, kullandığı sözler dünya kamuoyunun tepkisini çekmişti.  Trump, Erdoğan’a hitaben, “Erdoğan’a hitaben “Sen binlerce kişinin katledilmesinden, ben de Türk ekonomisinin yok edilmesinden sorumlu olmak istemem. Sert bir adam olma. Aptal olma. Seni daha sonra arayacağım” ifadelerini kullanmıştı.  

Middle East Eye’a konuşan Türk yetkililer, ilk mektubun çöpe atıldığını, bu mektupta ise diplomatik bir dil kullanıldığını belirtti. Haberde Trump’ın mektubu İbrahim Kalın aracılığıyla geçen pazartesi günü ilettiği aktarıldı.

İddiaya konu olan mektupta, S-400 konusunun yanı sıra ABD’li yetkililerin sistemin durumunu düzenli olarak kontrol etmesi için Ankara’nın izin vermesi ve Rus silahlarını kullanmama sözü vermesi gibi talepler de bulunuyor.