Boğaziçi öğretim üyelerinden ortak bildiri: Yeni rektörü kabul etmiyoruz

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından direkt olarak atanan eski AKP Milletvekili aday adayı Melih Bulu’ya Üniversite’nin öğretim üyelerinden tepki geldi.

Yaptıkları yazılı açıklamada üniversitenin tüm bileşenleri olarak yeni rektör atamasının takipçisi olacaklarını belirten öğretim üyeleri uygulamayı 12 Eylül dönemine benzetti.

Yazılı açıklamada şu detaylar yer aldı:

Üniversitelerin herhangi bir kişi ya da kuruluşun etki veya baskısına maruz kalmaması ve siyaset aracı olarak kullanılmaması, bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmezdir.

Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik yöntemlerle seçilmiş kurullarda ve akademik yöneticilerde olması özerklik için şarttır. Rektör, dekan, enstitü müdürü, yüksekokul müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticiler atamayla değil seçimle belirlenmelidir.

Üniversitelerin, özerk anayasal kurumlar olarak, akademik programlarını ve araştırma politikalarını öğretim elemanlarınca ve/veya üniversite kurullarınca kararlaştırılarak belirlemesi, bilimsel özgürlüğün ve yaratıcılığın şartlarındandır.

Üniversitemizin tüm bileşenleri ile birlikte bu ilkelerin takipçisiyiz

yeni1mecra