Bozgeyik: TİS mutabakatını kabul etmiyoruz

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TİS mutabakatının 20 milyonluk devasa bir kitleye sefalet, yoksulluk ve güvencesizlik dayattığını, mutabakatı kabul etmediklerini söyledi.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Vedat Bilgin’in Toplu İş Sözleşme (TİS) teklifini değerlendirmek için basın toplantısı düzenledi. KESK Genel Merkez binasında düzenlenen toplantıya KESK Eş Genel Başkanları Mehmet Bozgeyik ve Şükran Kablan Yeşil katıldı.

Basın metnini okuyan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, İktidarın 12 Ağustos’ta yaptığı, kamu emekçileri ve emeklikleri tarafından tepki ile karşılanan ilk teklifini yenilemek için 11 gün boyunca hiçbir adım atmadığını söyledi. Bozgeyik, 11 gün boyunca Çalışma Bakanlığı’ndan ‘henüz net değil’ cevabını aldıklarını belirtti. 5,5 milyon kamu emekçisi ve emeklisinin bir “oldu bitti” durumu ile karşı karşıya bırakıldığını söyleyen Bozgeyik, “Bu durum bile tek başına 5,5 milyon kamu emekçisine ve emekliye verilen değeri ortaya koymaktadır. Bugün açıklanan mutabakat ise kamu emekçilerine, emeklilere verilen değeri gösteren bir belgedir” ifadelerini kullandı.

Mutabakat sonuçları

Bozgeyik, bugün varılan mutabakatın  sonuçlarını şu ifadelerle aktardı: “Hükümetin 12 Ağustos’ta yaptığı ilk teklifin 2022 yılı için sadece 1 puan, 2023 için ise 2 puan, yani toplamda 3 puan artırıldığı mutabakat büyük kazanım,  bir başarı gibi sunulmaktadır. Oysa bir toplu sözleşmenin başarılı ya da iyi bir toplu sözleşme olarak gösterilmesinin kriterleri açıktır. Bir toplu sözleşmede başarının temel kriteri ne talep ettiğiniz, ne aldığınız arasındaki makasın ağzı ile ölçülür. Buna göre masaya yetkili sıfatı ile oturanlar ve bu dönem ortak hareket ettikleri konfederasyon 2022 için yüzde 21 maaş artışı artı yüzde 3 refah payı artı 600 TL önceki dönem kaybı talep etmiştir. Yani 2022 yılı için yüzde 39 maaş artışı talep etmiştir. Buna karşın 2022 yılı için altışar aylık dilimler halinde yüzde 5 + yüzde 7 maaş artışına imza atmıştır. Yine 2023 için yüzde 17 maaş artışı + yüzde 3 refah payı teklifine karşılık 6’şar aylık dilimler halinde yüzde 8 + yüzde 6 oranına imza atılmıştır. Kısacası iki yıl için toplamda yüzde 67 maaş artışı teklif eden yetkili konfederasyon iki yıl için toplamda yüzde 26 oranına imza atmıştır. Teklif ve varılan mutabakat arasında iki yıl için toplamda 41 puan fark vardır. Bunun anlamı 5,5 milyon kamu emekçisinin ve emeklinin en az bir yılının çalınmasıdır.”

‘Kabul etmiyoruz’

KESK olarak 20 milyonluk devasa bir kitleye sefalet, yoksulluk ve güvencesizlik dayatılan bu mutabakatı kabul etmediklerini belirten Bozgeyik, “Bu ülkede çarşıda, pazarda, mutfakta yaşanan gerçek enflasyon yüzde 45’i aşmıştır. İğneden ipliğe her şeye zam yağmurunun devam ettiği, üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki makasın tam 26 puan açıldığı dolayısıyla hayat pahalılığının önümüzdeki dönemde bırakalım düşmeyi daha da artacağının açık olduğu koşullara rağmen hiç kimsenin inanmadığı hedeflenen enflasyon rakamlarını temel alan bu mutabakatın neresi başarılı?” diye ekledi.

MA / ANKARA