BTS: Tren kazasının nedeni sadece makinistlere yıkılamaz

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), Malatya’da 2 makinistin hayatını kaybettiği tren kazasının sadece makinistler ya da birkaç personele yıkmanın işin kolayına kaçmak olduğuna dikkat çekti.

Malatya’nın Battalgazi ilçesinde iki yük treni çarpıştı Fotoğraf: AA

BTS, Malatya’nın Battalgazi İlçesi’nde 13 Haziran günü yaşanan tren kazasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Kazanın duyulmasından sonra BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş ve Malatya Şube Başkanı Hasan Akdemir’in kaza yerinde incelemelerde bulunduğunun belirtildiği açıklamada, kazada yaşamını yitiren makinist Mahmut Kaya ile Mehmet Ulutaş’ın ailelerine baş sağlığı dilendi.

‘Kazanın kesin nedeni incelemelerin ardından öğrenilecek’

Kazanın kesin nedeninin TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak incelemelerin ardından öğrenileceğinin ifade edildiği açıklamada, “Türkiye’de Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleşmesi hakkındaki kanunun yürürlüğe girmesi ve beraberindeki süreç bir süreden beridir yaşadığımız facia niteliğindeki bu kazaların temel nedenini oluşturmaktadır.” denildi.

‘Tek elden hizmet verme yönünde karar alınmalı’

Demiryollarında son dönemde yaşanan “sürgün” ve liyakatsiz atamalara değinilen açıklamada, son bir haftadır BTS’nin yaptığı eylemlerde kaza riskine dikkat çekildiği hatırlatıldı. Malatya’da yaşanan kazanın nedeninin sadece makinistler ya da birkaç personele yıkmanın işin kolayına kaçmak olduğuna vurgu yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Önümüzdeki süreçte benzer kazaların yaşanmaması için demiryollarında tek elden hizmet verme yönünde karar alınmasının yanı sıra acil olarak bir trenin güvenli bir şekilde çalışması için yeterli unvanda personelin bulundurulması sağlanmalı ve kurum içi atamalarda siyasi kadrolaşmadan hızla vazgeçilerek, liyakata dayalı atamalar yapılmalıdır.”

MA – ANKARA