DEDAŞ sayaçları direğe, telleri balkona çekti!

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sayaçları elektrik direklerine çıkaran DEDAŞ, kabloları ise evlerin balkonlarından geçirdi.

Yurttaşlar, tehlike saçan elektrik tellerinin kaldırılmasını istiyor. 

Kızıltepe İlçesi Mezopotamya Mahallesi’nde Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ) tarafından evlerin elektrik sayaçları direklerin üstüne çıkarılmaya başlandı. Sayaçları direk üstüne çıkaran DEDAŞ, elektrik kablolarını ise direklerden balkonlara uzatarak, evlerin hatlarına bağladı.

DEDAŞ’ın balkonlardan gelişigüzel çektiği elektrik telleri topraklamanın doğru yapılmaması nedeniyle de tehlike saçıyor. Kimi evlerde yağmurlu havalarda elektrik akımı çeşmeleri etkilerken, yurttaşlar yağmurlu havalarda elektrik şalterlerini indirmek zorunda kalıyor. Kabloların çocukların erişebileceği şekilde döşenmesi nedeniyle tehdit saçtığını belirten yurttaşlar, tellerin balkonlardan sökülmesini istedi.

Hüseyin Eksik

Eksik: İsteğimiz bu kabloların balkondan kaldırılması

Mahalle sakinlerinden Hüseyin Eksik, 10 ayrı kablonun tek bir yerden geçirildiğini belirterek, “Birinin kontağı yansa hepsi yanacak” uyarısında bulundu. Komşularının kablolarının da hepsinin bir arada olduğunu ve tehlike saçtığını belirten Eksik, ne yapacaklarını bilmediklerini söyledi.

Üst komşularının Suriyeli olduğunu ve DEDAŞ’ın kablolarının tamamının balkondan geçirdiğine dikkat çeken Eksik, “Tehlike çok büyük. Bir çocuğa elektrik çarpsa hayatı kaydı demektir. Dava edecek kimseleri de yok. İsteğimiz, bu kabloların balkondan kaldırılması.” dedi.    

Damar: DEDAŞ sadece fatura derdinde

Mahmut Damar

Mahalle sakinlerinden Mahmut Damar da, 6 aydır DEDAŞ’ın çalışma yaptığını ve bu nedenle sürekli elektriksiz kaldıklarını kaydetti. Damar, kesintilerden yaşlı ve hastaların etkilendiğini, yine çocuklarının da uzaktan eğitim kapsamında derslerine katılamadığını ifade etti.

Damar, şunları ifade etti: “6 aylık çalışmanın ardından elektrik sayaçlarımızı direklerin üzerine kaldırdılar. Sadece ne kadar fatura keseceklerinin hesabını yapıyorlar. Kabloları getirmişler balkonlardan geçirmişler. Çocukların elleri de yetişiyor. Biri elinde bir bıçak ya da makas ile kablolara dokunsa büyük bir tehlike yaşayacak. Belki ölecek de.”

Damar, can güvenlikleri olmadığını, DEDAŞ’ın sadece keseceği faturanın hesabını yaptığını sözlerine ekledi.

‘Bir ölüm yaşanmadan bu soruna çare bulunsun’

Sadece kendilerinin değil mahallede herkesin evinin durumunun aynı olduğunu belirten Damar, “Ne bir denetleme ne de başka bir şey var. Evlerimize mayın döşemiş gibiler” dedi. Kabloların nasıl çekildiğini anlamadıklarını dile getiren Damar, yağmurlu günlerde sayaçların ıslanması nedeniyle evlerindeki tüm musluklarda düşük voltajlı elektrik akımı yaşandığına vurgu yaptı. Damar, “Yetkili kimse bu sorun ortadan kaldırılsın. Bir ölüm yaşanmadan bu soruna bir çare bulunsun istiyoruz.” diye konuştu.

MA / AHMET KANBAL