Buldan: HDP bu sürecin kazananı olacaktır

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partilerine yönelik operasyonun ara verilmeyen “siyasi soykırım” operasyonlarının devamı olduğunu belirtti.

Bugün daha fazla birlikte yürümenin yol ve yöntemlerinin bulunması gerektiğini ifade eden Buldan, “HDP, bu sürecin kazananı olacaktır.” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 6-9 Ekim 2015 tarihlerinde yaşanan Kobanê eylemleri gerekçesiyle başlattığı soruşturma kapsamında parti yöneticilerine yönelik gözaltılara ilişkin basın toplantısı düzenledi. HDP Genel Merkez binasında düzenlenen toplantıya, HDP bileşeni olan partilerin başkanları da katıldı.

‘Partimize yoğun bir sahiplenme gerçekleşti’

Buldan, dün gerçekleştirdikleri Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yapılan operasyonları kapsamlı bir şekilde tartışarak bir planlama oluşturduklarını söyledi. Operasyonun ardından gözaltına alınan arkadaşlarının Ankara’ya getirildiklerini belirten Buldan, “O saat itibariyle hem bizlere hem genel merkezimize, partimize çok yoğun bir sahiplenme gerçekleşti. Buradan bizlere geçmiş olsun dileklerini ileten siyasi parti temsilcilerine, kadınlara ve bizimle dayanışma içinde olan herkese teşekkür etmek istiyoruz.” dedi.

‘Operasyon daha önce yapılan operasyonların devamıdır’

Partilerine yönelik “siyasi soykırım” operasyonlarına hiçbir şekilde ara verilmediğini belirten Buldan, şunları ifade etti:

“HDP’nin, Kürtlerin tüm kazanımları gasp edilmeye çalışıldı. Belediye eşbaşkanları tutuklandı, belediyelerimize kayyımlar atandı, her gün yeni yeni operasyonlar gerçekleşti, il ve ilçe yönetimlerimizdeki arkadaşlarımız gözaltına alındılar, siyasetten uzak tutulmaya çalıştılar. Bu operasyonların dün itibariyle devam ettiğini belirtmekte yarar var. HDP yeni bir operasyonla karşı karşıya değil, HDP’ye yeni bir operasyon yapılmıyor. HDP’ye bu operasyon daha önce yapılan operasyonların devamıdır, bir darbe girişimidir. AKP’nin siyasi darbelerinin bir devamıdır aynı zamanda.”

‘Gözaltındaki arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı’

Dünkü operasyonda gözaltına alınan arkadaşlarının hepsinin ülkenin barışı, demokrasisi ve özgürlükleri için mücadele verdiğini belirten Buldan, gözaltındaki arkadaşlarının bir an önce serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

 ‘6-8 Ekim olaylarının hakikatini anlatmaya devam edeceğiz’

AKP Hükümetinin gaz, Ayasofya, İstanbul Sözleşmesi meselelerinde, savaş politikalarında istediğini elde edemediğini belirten Buldan, şimdi farklı bir algı operasyonunu Türkiye halklarının önüne getirmeye çalıştığını söyledi.

Buldan, operasyonun sadece HDP’ye değil aynı zamanda Türkiye halklarına yapılan bir operasyon olduğunu ifade ederek, “Defalarca TBMM’de 6-8 Ekim araştırılsın diye önerge vermemize rağmen AKP oylarıyla reddedilen, araştırma komisyonu kurulmasına izin verilmeyen bir süreci konuşuyoruz bugün” dedi. Buldan, üzerinden tam 6 yıl geçmesine rağmen ancak yeni bir şeymiş gibi AKP’nin ortaya koyduğu 6-8 Ekim olaylarının hakikatini Türkiye halklarına anlatmaya devam edeceklerini söyledi.

‘6 milyondan fazla oyla umut tazelendi’

Partilerine 6 milyondan fazla insanın oy vererek umut tazelediğini belirten Buldan, “Zulmettiğiniz toplum, siyasi partiler, kadınlar bütün bu kesimler size bunun hesabını hukuk çerçevesinde ve seçim sandıklarında mutlaka soracaktır. Bundan hiç kuşkunuz olmasın.” dedi. 

Buldan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eğer saldırı AKP’dense, mücadele muhalefette olmalıdır. Bugün daha fazla bir arada olmanın, daha fazla omuz omuza olmanın, daha fazla birlikte yürümenin yol ve yöntemleri bulunmalıdır. Türkiye halklarının hep birlikte kazanacağının inancımı ifade etmek istiyorum. Bizler kazanacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Ezilen herkes bu sürecin kazananı olacaktır. HDP, bu sürecin kazananı olacaktır, HDP baş eğmedi, baş eğmeyecektir; diz çökmedi diz çökmeyecektir bu da size dert olsun.”

Kaynak: MA