‘Bursa’da 5 ilçe, 43 köy ve 25 bin 650 hektar alan zarar gördü’

Bursa’da sel bölgesine giden İçişleri Bakanı Soylu, 5 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını, kayıp bir kişi için arama çalışmasının sürdüğünü belirtti.

Bakan Pakdemirli ise, “Şu anda görünen o ki 5 ilçe, 43 köy ve 25 bin 650 dekar alan zarar görmüş gözüküyor.” dedi.

Bursa’da sel bölgesine gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, incelemelerde bulundu. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; İncelemelerin ardından Kestel ilçesinde gazetecilere konuşan Soylu, Dudaklı mahallesinde bir evde engelli Kader Akbaba’nın cansız bedenine ulaşıldığını belirterek, ekiplerin selde kaybolan aynı aileden Medine Bilen, Nazime Bilen, Ahmet Bilen ve Türkan Bilen’in de cansız bedenine ulaştığını söyledi.

Soylu, kayıp bir kişinin ise bulunması için ekiplerin çalışmasının devam ettiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli sel bölgesine geldi Fotoğraf: AA

‘5 ilçe, 43 köy ve 25 bin 650 dekar alan zarar gördü’

Pakdemirli de, Kestel ilçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, sel bölgesinde gerekli teçhizat, makine ve ekipman ile insan desteğinin sağlandığını belirtti. Üzücü bir durumda bazı şeyleri konuşmanın biraz erken olacağını dile getiren Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Özellikle orman köyleri kapsamında olan zarar gören köylerimizle alakalı da 1 milyon liraya yakın bir destek ayarladık, getirdik. Bugün itibarıyla 26 ekip 52 kişi tarımsal hasarın çıkartılması ve tespitiyle alakalı çalışmalarına devam ediyorlar. Şu anda görünen o ki 5 ilçe, 43 köy ve 25 bin 650 dekar alan zarar görmüş gözüküyor. 17 küçükbaş hayvanımız telef olmuş. 58 de arılı kovanımız telef olmuş gözüküyor. Burada ağırlıklı hasar daha çok tarım arazilerinde gözüküyor.”

“Dere yataklarına asla ve asla bir yerleşim düşünmememiz gerekiyor.” diyen Pakdemirli, memleketin dört bir tarafında dere yataklarında hala riskli bölgelerde vatandaşların olduğunu söyledi.