CHP’den DEDAŞ için Meclis Araştırması talebi

CHP Milletvekili Tanal ve milletvekili arkadaşları, Diyarbakır, Urfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta DEDAŞ’ın yol açtığı mağduriyetlerle ilgili Meclis’te Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal çiftçilerin mağduriyetini yerine tespit etmişti

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve milletvekili arkadaşları, elektrik kesintileri ve yüksek faturalarla gündemden düşmeyen Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (DEDAŞ), Urfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak’ta yol açtığı mağduriyetlerin tek tek tespit edilip gerekli tedbirlerin alınması amacıyla TBMM bünyesinde Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti.

 ‘Son dönemde DEDAŞ’a yönelik şikayetler arttı’

Tanal ve CHP’li milletvekili arkadaşlarının imzasını taşıyan araştırma önergesinin gerekçesinde, son dönemde DEDAŞ’a yönelik şikayetlerin arttığına dikkat çekildi. Gerekçede, 6 ilde yaşayan çiftçilerin ve vatandaşların, sayaç okunmadan kendilerine yüksek faturalar kesildiği, sulama amaçlı kurulan trafoların borç gerekçesiyle söküldüğü, tarımsal destekleme paralarına elektrik borcuna karşılık el konulduğu, köylerde elektriğin kesik olduğu, enerji kesintisi ve yetersizliği nedeniyle tarlalardaki mahsullerin kuruduğu, hayvanlarının telef olduğu şeklinde şikayetlerini dile getirdiği belirtildi.

‘Vatandaşlara yaşatılan mağduriyetler tespit edilerek çözüm önerileri getirilebilir’

Araştırma önergesinin kabul edilerek çalışmanın tamamlanması sonucunda vatandaşlara yaşatılan mağduriyetler ve sebepler tespit edilerek çözüm önerilerinin getirilebileceğine vurgu yapılan önergede şöyle denildi:

 “Ayrıca çalışma sonucunda GAP bölgesindeki Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illerinde vatandaşlarımızın tarımsal elektrik, günlük kullanılan elektrik ve su hizmetlerinden yararlanabilmesi için yeni düzenlemelerin yapılması ve tedbirlerin alınması mümkün olacaktır.”

DEDAŞ, Kamu Denetçiliği ve EPDK’ya da şikayet edilmişti

Tanal, daha önce bölge halkını mağdur eden DEDAŞ’ı Kamu Denetçiliği Kurumu’na ve EPDK’ya şikayet etmişti. Tanal’ın şikayetini incelemeye alan her iki kurumun hangi yönde karar vereceği bekleniyor.