CHP’den ‘Kudüs’ odaklı genel görüşme talebi

CHP Grup Başkanvekilleri, Filistin meselesinin Kudüs odaklı olarak gündeme alınması amacıyla Meclis’e önerge verdi.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, Filistin meselesinin Kudüs odaklı gündeme alınması ve Türkiye’nin atabileceği adımların görüşülmesi amacıyla TBMM’de genel görüşme açılması için önerge verdi. CHP grubu, Meclis Başkanlığına verilen önergenin bugün görüşülmesini isteyecek.

‘Plan İsrail işgalini derinleştirecek’

Önergede, ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun 28 Ocak 2020 tarihinde açıkladığı ‘Orta Doğu Barış Planı’nın, Filistin toprakları üzerindeki İsrail işgalini derinleştirerek Batı Şeria’daki bazı bölgeleri ilhak etmeyi hedeflediğine dikkat çekildi.

Önergede, planın İsrail – Filistin sorununun bağımsız iki devlet temelinde ve Doğu Kudüs Filistin Devleti’nin başkenti olacak şekilde çözümünün önünde bir engel olduğu belirtildi. Bu girişimin uluslararası hukuka aykırı olduğunun ifade edildiği önergede, Orta Doğu’da halihazırda mevcut olan gerilimi daha da artırma olasılığının Türkiye için endişe verici olduğuna işaret edildi.

‘TBMM’nin devreye girmesi elzemdir’

Türkiye’nin doğru politikalar izlenirse, giderek artan gerilimi yatıştırabilecek tecrübeye sahip bir ülke olduğunun ifade edildiği önergede, “Türkiye’nin Orta Doğu’daki sorunların çözümünde arabulucu olarak rol alabilmesi ve bu sorunlardan kaynaklanabilecek tehditleri kendisinden uzak tutabilmesi için TBMM’nin devreye girmesi elzemdir.” denildi.