CHP’li Aydoğan: Çocuklar derhal tahliye edilmeli

CHP Milletvekili Aydoğan, Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunarak koronavirüs önlemleri kapsamında cezaevlerindeki çocukların derhal tahliye edilmesini istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Mezopotamya Haber Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Koronavirüse karşı birçok önlem alındığını belirten Aydoğan, alınacak önlemler kapsamında Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ve Çocuğun Yüksek Yararı İlkesi göz önünde bulundurularak cezaevlerindeki çocukların tahliye edilmesi gerektiğine işaret etti.

‘Devlet çocukların güvenliği ve sağlığı için önlem alınmalı’

Sözleşme’nin çeşitli maddelerinde çocuğun yüksek yararı ilkesinin vurgulandığını ifade eden Aydoğan, “Sözleşmeye taraf olan bir devlet olarak olağanüstü koşulların yaşandığı şu salgın günlerinde çocukların güvenliği ve sağlığı için derhal önlem alınmak zorunda.” diye kaydetti.

Çocuk Koruma Kanunun uygulanmasındaki ilkelerden birinin de çocuğun esenliğinin ve yararının korunması olarak belirlendiğine işaret eden Aydoğan, “Yine 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun ‘Çocuğun Korunması’ başlıklı bölümünde 346. madde ile ‘koruma önlemleri başlığı’ ile ‘çocuğun menfaati ve gelişmesi’ kavramı yer almıştır.” dedi.

Adalet Bakanı’na çağrı

Tüm bunların çocuğun üstün yararının sağlanması gerektiğini söylediğini belirten Aydoğan, açıklamanın devamında şunları kaydetti: “Bu doğrultuda cezaevleri şartları değerlendirildiğinde, çocukların salgından korunması için Adalet Bakanlığının harekete geçmesi ve çocukların derhal tahliye edilmesi gerekiyor. Sayın Bakan’ı bu konuda derhal harekete geçmeye çağırıyorum. Geç olmadan çocukların güvenliği ve sağlığı için adım atılmalı.”