CHP’li Gürer elektriğe yapılan zamları sordu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer

HABER MERKEZİ – Elektriğe yapılan zam nedeniyle ürünlerin tarlada susuz kaldığına dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabi Kaynak Bakanı Fatih Dönmez’e, hangi maliyetin bu kadar zammı ihtiyaç kıldığını sordu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2020 bütçesinin görüşüldüğü komisyonda konuştu. Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması isteğiyle elektrik zamlarını sordu. Niğde ve birçok ilde tarımda kullanılan yer altı sularının yeryüzüne elektrik enerjisinden yararlanılarak çıkarıldığını hatırlatan Gürer, “Bir yılda yüzde 60 oranına ulaşan elektrik zamları üreticiyi ciddi oranda mağdur etmiştir. Çoğu üreticinin sulama suyunu daha az kullanması ürünün verimini etkilemiştir.” dedi.

‘Elektrik borcu tarlada ürünü susuz bıraktı’

Gürer, özel sektörün borç tahsilini devlete göre esneklik göstermeden yapması ve borcunu ödemeyenin elektriğinin kesilmesi nedeniyle tarlalarda ürünü susuz bıraktığına dikkat çekti.  “Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dâhil olsun olmasın tarımda kullanıldığı belgelenen tüm sulama suyu elektrik fiyatları için yeni bir düzenleme düşünüyor musunuz?” diye soran Gürer,  “Çiftçiye elektrik faturası darbesi vurunca üretim de düşüyor.” dedi.

Bu konuda mutlak düzenlemenin yapılmasının şart olduğuna dikkat çeken Gürer, “TEDAŞ tarımsal sulama abonelerinin borçlarının yapılandırılması ve 5 taksit uygulamasıyla değil, özel sektör kuruluşlarını kapsayan, faturaları ödeyen, elektrik borçları ve fiyatlarında bir düzenleme olacak mıdır? Bu yöndeki görüşünüzü açıklar mısınız?” diye sordu.

‘Hangi maliyet bu kadar zammı ihtiyaç kıldı?’

Bakanlığın “Konut elektrik fiyatları için bir indirim düşünülmekte midir?” yazılı sorusuna daha önce “Maliyet unsurlarının azalması yönünde bir değişiklik olması hâlinde fiyatlarda aynı yönde bir değişiklik yaşanacak.” Yanıtını verdiğini hatırlatan Gürer, o günden bu güne fiyatların yüzde 6O’a yakın arttığına işaret etti.  “Biz indirim sorduk, siz artışları sürdürdünüz” diyen Gürer, hangi maliyetin bu kadar zammı ihtiyaç kıldığını sordu.

Elektriğin etkilemediği alan olmadığını söyleyen Gürer, fiyat artışlarının devam edip etmeyeceğini de sordu. Gürer, konuşmasına şu soruların yanıtlanmasını istedi: “Kayıp kaçak bedellerinin namuslu vatandaşa ceza olarak ödetilmesinden vazgeçilecek midir? TRT katkı payı elektrik faturalarından çıkarılmasına yönelik bir düzenleme sağlanacak mıdır? En azından, şişen faturalar için bu yönde bir düzenleme var mıdır? Doğal gazda indirim, yazdan yaza yaptığınız gibi kışın da yapmayı düşünüyor musunuz? “

Bakan Fatih Dönmez, sorulara yazılı yanıt vereceğini belirtti.