Çinli şirketin aday aşısı Rusya’da test edilmeye başlandı

Çin ilaç şirketi CanSino’nun potansiyel yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı, Rusya’da insanlar üzerinde test edilmeye başlandı.

KREATİF STOK – Yeni tip koronavirüs COVID-19 aşısı. (Alexander Limbach/Imago – Depo Photos)

“Clinical Trials Arena” internet sitesinde yer alan habere göre, Rus ilaç üreticisi Petrovax, “Ad5-NCov” adlı aşı adayının üçüncü aşama klinik denemelerine başkent Moskova’da başladı. CanSino’nun Çin Askeri Tıp Akademisi ile iş birliğinde geliştirdiği Ad5-NCov, soğuk algınlığına yol açan zararsız bir adenovirüs bileşeni aracılığıyla insan vücuduna Covid-19’un genetik bileşenlerini aktararak bağışıklık tepkilerini uyandırmayı hedefliyor.

Aşı adayının güvenliğinin ve bağışıklık etkisinin test edildiği 1’inci ve 2’nci aşama klinik denemeleri Çin’de yürütülmüş, 3’üncü aşama denemeleri ise 9 Ağustos’ta Suudi Arabistan’da başlamıştı. Pakistan 19 Ağustos’ta, Rusya ise 3 Eylül’de aşı adayının 3’ncü aşama klinik denemelerinin ülkelerinde yapılmasına onay vermişti.

Toplam 40 bin kişinin katılması planlanan klinik denemelerin Brezilya ve Şili’de de yürütülmesi planlanıyor. Çin ordusu, 25 Haziran’da aşı adayının “özel ihtiyaç sağlık malzemesi” olarak kullanımını onaylamıştı.

38 aşı adayı, klinik deneme aşamasında

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, 21 Eylül itibarıyla dünya genelinde Covid-19’a karşı 38 aşı adayı klinik deneme, 149 aşı adayı ise klinik öncesi değerlendirme aşamasında bulunuyor.

Çin’de ortaya çıkan Covid-19, 200’den fazla ülke ve bölgeye yayılarak salgına dönüştü. Dünya genelinde vaka sayısı 31,5 milyonu aşarken, 969 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Kaynak: AA