Çıralar, Dersim Katliamı’nda yaşamını yitirenler için yakıldı

Dersim Katliamı’nın 83’üncü yılı nedeniyle, katliamın yaşandığı Halvori Gözeleri’nde düzenlenen anmada yaşamını yitirenler için çıralar yakıldı, Munzur’a karanfiller bırakıldı.

Anmada, katliama ilişkin arşivlerin açılması talep edildi.

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, Dersim Katliamı’nın 83’üncü yılı nedeniyle katliamda binlerce kişinin öldürüldüğü yer olan Halvori Gözeleri’nde anma gerçekleştirdi. Anmaya siyasi parti ve kurum temsilcileri, yerine kayyım atanarak görevden alınan eski Peri Belediye Eş Başkanı Orhan Çelebi, Dersim Baro Başkanı Kenan Çetin, Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü ile çok sayıda yurttaş katıldı.

‘Dersim halkından resmi özür dilensin’

Grup, anmada yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Anmada konuşan HDP Dersim İl Eş Başkanı Nurşat Yeşil, arşivlerin açılmasını isteyerek, “Hesap verilsin. Dersim ismi iade edilsin. Dersim halkından resmi özür dilensin, sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklansın, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın. Halkımızın dili, kimliği ve inancı önündeki engeller kaldırılsın, doğanın talanına yol açacak projeler iptal edilsin.” dedi.

‘Arşivler açılsın bu hepimizin çağrısıdır’

Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu ise, 4 Mayıs 1937’nin sadece alınan kararlar olmadığını, Dersimliler için bir yara olduğunu dile getirdi. Maçoğlu, talepler karşılanmadığı sürece, mezar yerleri açıklanmadığı sürece, eski isimlerin geri verilmediği sürece anmaların devam edeceğini belirti. Dünya devletleri ve Türkiye’ye çağrıda bulunan Maçoğlu, “Talepler karşılansın, arşivler açılsın. Talepler, insani taleplerdir. Bu çağrı hepimizin çağrısıdır” şeklinde konuştu. HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü ve Dersim Baro Başkanı Kenan Çetin de birer konuşma yaptı.

Çıralar yakıldı Munzur’a karanfiller bırakıldı

Konuşmaların ardından lokmalar pay edilip, çıralar yakılarak yaşamını yitirenlerin anısına Munzur’a karanfiller bırakıldı. Sanatçı Metin Kahraman anmada Kırmancki klamlar seslendirdi.

Seyit Rıza Meydanı’nda çıralar yakıldı

Emek ve Demokrasi Platformu, daha sonra kent merkezindeki Seyit Rıza Meydanı’nda çıralar yakarak yaşamını yitirenleri andı. Metin Kahraman ile Zeynep Kılıç klamlar seslendirdi. Kureyşan Ocağı’ndan Kadir Bulut’un verdiği gülbeng ile niyazlar paylaşıldı. 

MA – DERSİM