Çıray, Bakan’a sordu: ‘Şehit aileleri ve gaziler için ne kadar para toplandı, ne kadar ödendi?’

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kurulan Türkiye Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nın topladığı paraları nasıl değerlendirdiğini, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı  Derya Yanık’a sordu.

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Dr. Aytun Çıray, 15 Temmuz kalkışmasından sonra kurulan Türkiye Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nın yardım kampanyalarından topladığı paraları nasıl değerlendirdiği konusunu meclis gündemine taşıyarak vakfın mütevelli heyeti başkanlığını yürüten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a sorular yöneltti.

Şehit aileleri ve gaziler için ne kadar toplandı? Ne kadar “nemalandırıldı”?

Çıray, 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra düzenlenen yardım kampanyalarında toplanan paraların bir haber sitesinde de yazıldığı üzere gerçekten şehit aileleri ve gazilere adaletli bir gelir kaynağı oluşturacak şekilde değerlendirilip değerlendirilmediğinin kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini ifade etti.

15 Temmuz sonrası düzenlenen kampanyada 338 milyon TL, Dolmabahçe saldırısından sonra düzenlenen kampanyada ise toplanan 52 milyon TL’nin söz konusu vakfa devredildiğini ve bakanlık tarafından paraların “nemalandırılacağının” açıklandığını hatırlatan Çıray, beş yıl boyunca defalarca gündeme getirilmesine rağmen net bir açıklama yapılmadığını belirtti.

Çıray sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Vakfının Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Derya Yanık şehit ailelerine ve gazilere ayda 1500 Türk Lirası ödendiği ve önümüzdeki Kurban Bayramı için de 1100 TL ödendiğini açıklamıştı.  2020 Nisan – 2021 Temmuz döneminde 15 Temmuz şehitlerimizin ailelerine ve gazilerimize toplam 56,9 Milyon Türk Lirası ödeme yapıldığı da yine sayın bakan tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştı. Ancak diğer yandan Beşiktaş saldırısında şehit olan vatandaşlarımızın ailelerine ve gazilerimize ne ödendiğini bilmiyoruz. Milletin kendisinden alınan paraların nereye harcandığını bilmek milletin hakkıdır ve bu zamana kadar kaç para toplandığı ve ne kadar nemalandırıldığı derhal millete şeffaf bir biçimde açıklanmalıdır.”

Milletin desteği ile kurulan dayanışma vakfının faaliyetleri ticari sır olamaz!

Çıray, önemli bir internet haber sitesine de yansıdığı üzere bu kampanyalarda toplanan paraların nereye harcandığının ve kurulan vakfın para hareketleri ile ilgili bilgilerin ticari sır kapsamında değerlendirilemeyeceğini söyledi. “İçinde bulunduğumuz rejimin tabiatı gereği her gün başka bir yolsuzluk skandalıyla güne uyanıyoruz ancak AKP iktidarının çöküş sürecinin ortaya çıkardığı ağır yolsuzlukların üzerini örtbas etmek için ‘ticari sır’ ifadesinin kullanılmasını da artık bu millet kabul etmiyor” diyen Çıray, içinden geçtiğimiz dönemde rejime ve devlete olan güvenin yerle bir olduğunu belirtti. Çıray, sözlerini şöyle tamamladı: “İşsizliğin muazzam seviyede arttığı, yaşadığımız ekonomik krizin artık sosyal sonuçlar doğurduğu için bir buhrana dönüştüğü ve evine ekmek götüremeyen milyonlarca vatandaşımızın olduğu bir süreçte, birden fazla kurumda çalışıyor görünüp 10 yerden maaş alan AKP üyeleri ve yöneticileri var. Şehit aile ve gazilerimize yardım için kurulan Türkiye Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nın da birden fazla maaş alanlar için ilave bir maaş kaynağı kaynağı olarak kullanılıp kullanılmadığının ortaya çıkması için vakfın tüm parasal faaliyetleri millet ile paylaşılmalıdır.”

Çıray Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a şu soruları yöneltti:

Vakıf yöneticilerinin maaşları ne kadar?

  1. Bu zamana kadar vakfa ne kadar getiri sağlandı? Toplanan yardım paraları hangi yolla “nemalandırıldı”?
  2. Vakfın kurulduğundan bu yana giderlerinin toplamı ne kadardır?
  3. Söz konusu vakıfta kaç kişi çalışmaktadır? Vakfın yöneticilerinin toplam maaşları ve yıllık ücret ödemelerinin toplamı ne kadardır?
  4. Vakfın genel gider kalemleri nelerden oluşmaktadır? Temsil vs. gibi harcamaların tutarları nelerdir?
  5. 15 Temmuz ve Beşiktaş saldırısı mağdurlarına yapılan ödemeler eşit olarak mı yapılmaktadır?
  6. Vakfın kuruluşundan bugüne kadar kampanyalarda topladığı paraların toplam tutarı nedir?
  7. Vakfın kuruluşundan bugüne kadar hak sahiplerine yaptığı ödemelerin toplamı nedir?

Yeni1Mecra