Çıray’dan ‘128 Milyar Dolar için sorgu soruları…

İYİ Partili Aytun Çıray, Bakan Lütfü Elvan’a Merkez Bankası’nın eritilen 128 milyar dolar döviz rezervine ilişkin müfettiş veya savcıların yöneltebileceği 15 soru sordu.

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Dr. Aytun Çıray, “128 Milyar Dolar nerede?” sorusunu Meclis Başkanlığına sunduğu bir yazılı soru önergesiyle Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a sordu. Çıray’ın sorularına verilebilecek muhtemel cevaplar müfettiş veya savcılık soruşturmasına temel oluşturabilecek özellikler taşıyor.

Kriz ekonomik buhrana dönüştü

Ekonomik krizin sosyal sonuçlar doğurduğu için “ekonomik buhrana” dönüştüğünü belirten Çıray, “Pandemiyle birlikte derinleşen kriz, çorap değiştirir gibi değişen Merkez Bankası başkanları ve en önemlisi iktidarın para politikaları ülkemizi içinden çıkılmaz bir buhrana sürüklemektedir” dedi. 

Çıray, 2019 Mart ayından beri döviz rezervlerimizin parça parça satılmaya başlandığı ve günümüze kadar 128 milyar doların da üzerinde bir satış gerçekleştirilerek rezervlerin eritildiği açık kaynaklarda görülmekte ve ekonomi uzmanları tarafından açıkça belirtilmektedir, dedi.

Derhal açıklama yapılmalıdır

Adalet ve Kalkınma Partisi yöneticileri buhar olan 128 milyar dolar ile ilgili seçim kaygılarına göre farklı açıklama yaptığını ifade eden Çıray, “Yetkili yetkisiz her kafadan bir ses çıkıyor. Hamaset gırla gidiyor” dedi. Yalnızca siyasiler değil sokaktaki her vatandaşın bu paranın nerede olduğunu sorduğunu ifade eden Çıray, “Derhal ekonomi uzmanlarının kamuoyunda gündeme getirdiği bu çok önemli soruların cevaplandırılması ve şeffaf devlet ilkesinin gereği olarak toplumdaki şüphelerin giderilmesi gerekmektedir” dedi. Çıray şu soruları yöneltti.

Rezervin satışına kimler aracılık etti?

 1. Satılan, eritilen döviz rezervi miktarı tam olarak ne kadardır? 128 milyar doların üzerinde midir?
 2. 128 milyar dolarlık döviz rezervleri Merkez Bankası’ndan hangi yollarla çıkarılmıştır?
 3. Merkez Bankası bu konuda, kendi bünyesi dışında yapılan satışlara ilişkin bir Banka Meclisi kararı, Yönetim Komitesi kararı almış mıdır? Satışlarla ilgili bir Karar Defteri tutulmuş mudur?
 4. Ülke rezervlerinin finansal güvenliği tehlikeye atacak düzeyde bu denli eritilmesinde siyasi direktif var mıdır? Varsa kim vermiştir?
 5. Merkez Bankası’ndan çıkarılan dövizler nereye aktarılmıştır?
 6. Söz konusu rezerv miktarı hangi mekanizmalar aracılığıyla satılmıştır? Bankalar arasında mı? Döviz brokerleri aracılığı ile mi? Uluslararası banka ya da finansal kurumların oluşturduğu trading sistemleri aracılığı ile mi?
 7. Satışa aracılık edenler “blind broker” mıdır? Yoksa alıcı ve satıcı taraflar birbirlerini bilebilecek bir eşleşme ile mi satışlar gerçekleşmiştir?
 8. Dövizlerin günlük olarak işleyişte satışına kimler karar vermiştir?
 9. Hangi kurdan ne kadarlık miktarlarla satılmıştır?

Döviz satışı ile elde edilen TL’ler ne yapıldı?

 1. Hangi kurdan ne kadar satılacağına kim/kimler karar vermiştir?
 2. Satışla alınan TL’ler ne yapılmıştır? Hemen Merkez Bankası’na aktarılmış mıdır? Üzerinden faiz, komisyon elde edilmiş midir?
 3. Satışların alıcıları bilinmekte midir? Alıcılar biliniyorsa döviz satışları sırasında satıcının aleniyeti ile işlem ilişkisi örtülenmiş midir?
 4. Blok satışlar yapılmış mıdır? Yapıldıysa kimlere, ne kadar, hangi kurdan satılmıştır?
 5. Uzlaşmalı, pazarlıklı satış yapılmış mıdır?
 6. Yapılan satışlardan oluşan kur zararı (Hazine üzerine alınan pozisyonlar dâhil) ne kadardır?