Cuma günü ve kandil gecesi camiler kapanacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, koronavirüs önlemleri kapsamında il müftülüklerine gönderdiği yazıda Cuma günü ve kandil gecesi camilerin kapalı tutulacağını bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında il müftülüklerine yazı gönderdi. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş imzasıyla gönderilen yazıda, insanın can güvenliğini sağlamanın İslam’ın ana gayelerinden biri olduğu belirtildi.

“Zararı önlemek, fayda sağlamaktan daha önemlidir” kuralının İslam hukukunun temel ilkeleri arasında bulunduğu vurgulanan yazıda, Covid-19 ile ilgili tedbirler kapsamında çeşitli kararlar alındığı hatırlatıldı.

Yazıda, bazı kişilerin, vatandaşların dini hassasiyetlerini istismar ettiği ve camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlar sergilediğinin belirlendiği belirtildi. Yazının devamında şöyle denildi:

“Ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla kamu kurum ve kuruluşları, Kur’an kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere cuma günü ve kandil gecesi camilerimiz kapalı tutulacak ve cuma namazı için sela okunmayacaktır.”