Cumartesi Anneleri, Mehmet Zeki Akyıldız’ın akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri, yargı makamlarını Mehmet Zeki Akyıldız’ın (16) zorla kaybedilmesiyle ilgili etkin soruşturma yapmak üzere harekete geçmeye çağırdı.

Cumartesi Annelerinin adalet arayışı 856. haftasında. Her hafta Cumartesi günü saat 12.00’de Galatarasay Meydanı yasak olduğu için İHD İstanbul Şubesi önünde bir araya gelen Cumartesi Anneleri, salgın nedeniyle kayıplarının akıbetlerini sosyal medya üzerinden canlı yayınla sormaya devam ediyor. Bu haftaki açıklamada, 1993 yılında Batman’dan Diyarbakır’ın Silvan ilçesindeki ablasının yanına giderken 2 kişi tarafından kaçırılan Mehmet Zeki Akyıldız’ın (16) akıbeti soruldu.

Ruskiye Akyıldız: Oğlumu göstersinler diye Hizbullahçıların evine gittim

Ruskiye Akyıldız, oğlu Mehmet Zeki Akyıldız’ın kaybolduğu günü anlatarak, şunları aktardı: “Oğlumu ablasının yanına göndermiştim. Ablasına telefon açtım ‘oğlum eve gelsin’ dedim. Kızım ağladı bana ‘eve gelmedi mi’ dedi. Ben de ‘hayır gelmedi’ dedim. Hepimiz onu aramaya çıktık, bulamadık. Korkmadım ve oğlumu bana göstersinler diye Hizbullahçıların evine gittim.” dedi.

Ruskiye Akyıldız, ancak oğluna ilişkin bilgi alamadığını belirterek, “Oğlumun başına neler geldiğini öğrenebilseydim, yüreğimdeki bu acı dinerdi.” şeklinde konuştu.

Avukat Ahmet Şiray: Failler bulunana kadar mücadelemiz sürecek

İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şube yöneticisi avukat Ahmet Şiray da, Akyıldız ailesinin olaya ilişkin anlatımlarını aktardı. Şiray, şunları anlattı:

“Mehmet Zeki Aykıldız Batman’da okurken Hizbullah tarafından tehdit ediliyor. Batman’daki ailesi Silvan Jandarma Karakoluna bildiriyor ancak aileye  herhangi bir olumlu dönüş yapılmıyor. Olaydan 1 yıl sonra Yolaç (Suse) köyünde bulunan sığınaktan kaçan bir görgü tanığı, sığınakta 78 kişi olduğunu ve karanlık olduğu için birbirlerinin yüzünü göremediklerini, sadece yüksek bir sesle bir birlerine isim ve soy isimlerini söylediklerini beyan etmiştir.”

Bunun üzerine ailenin tekrar Silvan Jandarma Karakoluna şikayette bulunduğunu aktaran Ahmet Şiray, “Fakat jandarma karakolu böyle bir olaydan haberdar olmadıklarını söylemiştir. Bu günden sonra Mehmet Zeki Akyıldız’dan haber alınmamıştır. Failler bulunana kadar mücadelemiz devam edecek.” dedi. 

‘Devlet görevlileri göz yumdu’

Cumartesi Anneleri adına bu haftaki basın açıklamasını ise Ümit Özer yaptı. Özer, “Türkiye’de ‘Hizbulkontra’ diye adlandırılan Hizbullah’ın bir dönem devletten yardım gördüğü, silahlı eğitim ve lojistik desteği aldığı, yüzlerce cinayet, kaçırma, kaybetme suçuna devlet görevlilerinin göz yumduğu bilgileri devletin resmi raporlarında geçti.” dedi. 

‘Hizbullahçılar baskı ve tehditlerini sürdürdü’

Hizbullah’ın yüzlerce kişiyi kaçırdığını örgüt evlerinde vahşi yöntemlerle infaz ettiğini hatırlatan Özer, Hizbullah’ın kaybettirilmeden önce Mehmet Zeki Akyıldız’a baskı yaptığını vurguladı. Özer, şunları aktardı:

“Dokuz çocuklu Akyıldız ailesi, Batman Beşevler Mahallesi’nde yaşıyordu. 16 yaşındaki çocukları Mehmet Zeki ortaokul öğrencisiydi. Birkaç kez okuldan eve hırpalanmış, elbiseleri yırtılmış bir şekilde döndü. Anne ve baba konuyla ilgili sorularına Mehmet Zeki’den net cevaplar alamadı. Durumu araştıran aile, Hizbullahçıların kendilerine katılmaları için oğullarına baskı yaptıklarını öğrendi. Bunun üzerine aile, Mehmet Zeki’nin kaydını Batman 60. Yıl Ortaokulu’na aldı. Ancak Hizbullahçılar baskı ve tehditlerini sürdürdü.” dedi.

‘Akıbeti karanlıkta bırakıldı’

Ailenin kendi imkanlarıyla oğullarını aradığını söyleyen Özer, “Aile hem Hizbullahçıların yarattığı terör ortamı nedeniyle hem de yapılan başvuruların soruşturulmaması nedeniyle suç duyurusunda bulanamadı.” diye belirtti. Özer, yıllar sonra askerlik şubesinden Mehmet Zeki’nin askerlik celbinin gelmesi üzerine ailenin askerlik şubesine giderek oğullarının Hizbullah tarafından kaçırıldığını 1993 yılından beri bir daha haber alamadıklarını anlattığını kaydetti.

Çocuk yaşta kaybedilen Mehmet Zeki Akyıldız’ın dosyasında bu güne kadar etkin bir soruşturma yürütülmediğine vurgu yapan Özer, “Akıbeti karanlıkta bırakıldı. Onu kaçırarak kaybedenler açığa çıkarılmadı, cezalandırılmadı.” dedi. 

Etkin soruşturma için çağrı

Özer, “856. haftamızda yargı makamlarını bu açıklamamızı suç duyurusu sayarak Mehmet Zeki Akyıldız’ın zorla kaybedilmesi ile ilgili etkin soruşturma yapmak üzere harekete geçmeye çağırıyoruz.” şeklinde konuştu. 

Kaynak: MA