Cumartesi Anneleri Murat Yıldız’ın akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri, adalet arayışının 778’inci haftasında 25 yıl önce 19 yaşındayken gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın akıbetini sordu.

Anne Hanife Yıldız, “Onu ne yaptınız? Mezarı nerede? Akıbetini bana açıklamak gibi bir derdiniz yok mu?” dediği sırada fenalaştı.

Cumartesi Anneleri’nin adalet arayışının 778’inci haftası

Cumartesi Anneleri’nin adalet arayışı 778’inci haftasında devam etti. Bu haftaki eylem de, Galatasaray Meydanı yasak olduğu için İHD İstanbul Şube binasının olduğu sokakta yapıldı. Yoğun güvenlik önlemi alınan sokakta yapılan eyleme Cumartesi Anneleri kayıplarının fotoğraflarını taşıyarak katıldı. Eyleme CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP milletvekilleri Musa Piroğlu ve Oya Ersoy da destek verdi.

Bu haftaki eylemde 25 yıl önce gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın akıbeti soruldu. İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına Sebla Arcan, Murat Yıldız’ın kaybedilme olayını anlattı.

‘Murat Yıldız teslim olursa ifade verip serbest bırakılacak dendi’

Murat Yıldız’ın İzmir’de annesiyle birlikte yaşadığını belirten Arcan, “Murat Yıldız bir kafede otururken çıkan tartışmada silahla havaya ateş ederek olay yerinden uzaklaştı. Bunun üzerine polis tarafından aranmaya başlandı. Ertesi gün annesi Hanife Yıldız karakola çağrıldı. Karakoldaki polisler anne Hanife Yıldız’a ‘Murat Yıldız hemen teslim olursa ifade verip serbest bırakılacak’ dendi.” diye belirtti.

‘İfade için karakola gitti’

Arcan, bunun üzerine Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, kuzeni ve avukatıyla 23 Şubat 1995 tarihinde İzmir Bornova Özkanlar Asayiş Şubesi’ne giderek komiser Ramazan Kaya ile polis memuru Tahir Şerbetçi’ye teslim olduğunu anlattı. Arcan, “Aradan 3 gün geçtikten sonra Murat Yıldız eve dönmeyince anne Hanife Yıldız karakola gitti. Ancak sorularına net yanıt alamadı. Tek çocuğu Murat’tan bir daha haber alamadı.” dedi.

‘Polislere görevi ihmalden para cezası verildi’

Hanife Yıldız’ın Bornova ve Gebze cumhuriyet başsavcılıklarına başvurduğunu ifade eden Arcan, şunları kaydetti: “Gebze 2. Asliye Mahkemesi, 5 yıl süren yargılama sonucunda sanık polislerin beyanını esas aldı ve polislere yalnızca ‘Görevi ihmalden’ günümüz parasıyla 1 lira 18 kuruş para cezası verdi. Aynı mahkemede 2007 yılında da polislerin görevi ihmalden aldığı ceza ile ilgili davanın bütün sonuçları ile ortadan kaldırılmasına karar verdi.”

‘Etkin soruşturma yapılmadı’

İHD avukatı Gülresen Yoleri’nin 2015 yılında Gebze Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak Murat Yıldız için yeniden soruşturma açılmasını talep ettiğini hatırlatan Arcan, “Açılan soruşturma 2 yıl sonra takipsizlikle sonuçlandı. Takipsizlik kararına yapılan başvuru da reddedildi. Dava Anayasa Mahkemesine taşındı.” dedi. Anne Hanife Yıldız’ın tüm yasal yolları kullandığına dikkat çeken Arcan, “Ancak oğlunun akıbetini açıklayacak faillerini yargılayacak etkinlikte bir soruşturma, ceza adaletini sağlayacak bir yargılama yapılmadı.” dedi.

Murat Yıldız için adım atma çağrısı

Arcan, gözaltında kaybedilişinin 25’inci yılında bir kez daha adli makamlara Murat Yıldız için adaleti tesis edecek adımları atma çağrısında bulundu. Arcan, “ Murat Yıldız için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, 79 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray Meydanından vazgeçmeyeceğiz.” diye konuştu.

‘Oğlumu ne yaptınız mezarı nerede’

Açıklamanın ardından konuşan Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, “Adınız büyük devletiniz büyük benim elimde siz küçüksünüz insan değilsiniz bunu iyi bilin.” dedi. Elinde tuttuğu oğlu Murat Yıldız’ın fotoğrafını göstererek konuşmasına devam eden Hanife Yıldız, “Bakın 19 yaşında bin bir emekle büyüttüğüm evladım. Onu ne yaptınız? Mezarı nerede? Akıbetini bana açıklamak gibi bir derdiniz yok mu? Ama benim sorma derdim var. İçimdeki ateşi gözyaşlarımla söndürüyorum. Söyleyecek laflarımı içimde boğuyorum. Yetmiyor mu zalimler.” şeklinde konuştu.

Anne Hanife Yıldız fenalaştı

Güçlükle konuşmasını sürdüren Hanife Yıldız, “Siz lanete bile layık değilsiniz.” dediği sırada fenalaştı.