Dağlık Karabağ’daki ateşkese ilişkin Paşinyan ve Aliyev’den açıklama

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, “Bildiriyi imzalamaktan başka şansım yoktu” derken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev “Bu tarihi anlaşmaya imza attığım için mutluyum.” dedi.

Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında imzalanan anlaşmaya ilişkin Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev açıklamalarda bulundu. Paşinyan, Facebook üzerinden canlı yayında yaptığı açıklamada, Ermenistan’da halkının kendisini protesto etmesini değerlendirdi. Paşinyan, “Halkı isyana sevk eden herkes adalet önüne çıkartılacak.” dedi.

‘Bildiriyi imzalamaktan başka şansım yoktu’

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Fotoğraf: AA

Durumun “istikrara kavuşmasının ardından” bazı bilgileri kamuoyuyla paylaşacağını ifade eden Paşinyan, şunları kaydetti:

“Aldığım karar, derinlemesine analizlere ve askeri duruma ilişkin bilgi sahibi kişilerin değerlendirmeleri temelinde alındı. Bildiriyi imzalamaktan başka şansım yoktu.”

Öte yandan, başta başkent Erivan olmak üzere Ermenistan’da Paşinyan aleyhindeki protestolar devam ederken daha önce hükümet binasına giren protestocular, parlamento binasına da girerek Paşinyan aleyhinde sloganlar attı.

Parlamento kürsüsüne çıkan bazı protestocular, Karabağ’daki çatışmaların devam etmesi çağrısında bulundu.

Aliyev: Dağlık Karabağ sorununa son verildi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise ulusa sesleniş konuşması yaparak ateşkesi değerlendirdi. “Bugün Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ sorununa son verildi” diyen Aliyev, üçlü anlaşmanın sorunun çözümü konusunda “son nokta” olacağını belirtti. Aliyev anlaşmanın içeriğine ilişkin bilgiler de verdi.

‘Azerbaycan ve Ermenistan kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacak’

Aliyev, anlaşmaya göre askeri operasyonların durduğunu, Azerbaycan ve Ermenistan’ın kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacağını belirtti. Ermenistan’ın işgali altındaki Ağdam ilinin 20 Kasım’a kadar geri verileceğini belirten Aliyev, Kelbecer’in 15 Kasım, Laçın’ın ise 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a teslim edileceğini söyledi.

‘Rus barış gücünün bölgede kalış süreci 5 yıl’

Aliyev, Dağlık Karabağ’da temas hattında ve Laçın koridorunda Rus barış gücünden hafif silahlı bin 960 asker ile 90 zırhlı personel aracının konuşlanacağını belirterek, Rus barış gücünün, Ermenistan ordusunun geri çekilmesine bağlı olarak bölgede yerleşeceğini bildirdi.

Rus barış gücünün burada kalış süresinin 5 yıl olacağını bildiren Aliyev, taraflar 6 ay öncesinden itiraz etmezlerse sürenin 5 yıl otomatik olarak uzatılacağı bilgisini verdi.

‘Göçmenler evlerine dönebilecek’

Aliyev, tarafların ateşkese uymasını denetlemek amacıyla bir mekanizmanın oluşturulacağını, gelecek 3 yılda Dağlık Karabağ’la Ermenistan’ı bağlayan yeni yolun yapılmasının öngörüldüğünü belirtti.

Göçmenlerin evlerine döneceğini, esirlerin ve cenazelerin değiştirileceğini ifade eden Aliyev, bölgedeki tüm ekonomik bağlantıların ve ulaştırma bağlantılarının yeniden kurulacağını, Azerbaycan’ın batı illeri ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasındaki ulaşım koridorunun da açılacağını kaydetti.

‘Bu anlaşma bizim şanlı zaferimizdir’

“Bu anlaşma bizim şanlı zaferimizdir.” diyen Aliyev, anlaşmanın imzalanmasında Azerbaycan ordusunun son günlerde elde ettiği askeri başarıların büyük rolü olduğunu savundu. Aliyev elde edilen başarılar nedeniyle işgalden kurtarılan bölgelerin sakinlerini ve tüm Azerbaycan halkını kutladı. 

‘Rus ve Türk askerleri faaliyet gösterecek’

Anlaşmanın 5’inci maddesinde, tarafların ateşkese uyması denetiminin verimliliğinin artırılması amacıyla barış gücü merkezi oluşturulacağının yazıldığını ifade eden Aliyev, “Bu merkezde Rus ve Türk askerleri faaliyet gösterecek. Türkiye resmen bu çatışmanın gelecek çözümünde ve ateşkese uyulma işinde rol alacaktır. Kardeşim Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çabalarını takdir ediyorum.” dedi.

‘Dağlık Karabağ’da herhangi bir statü söz konusu değil’

Dağlık Karabağ’da herhangi bir statünün söz konusu olmadığına vurgu yapan Aliyev, “Ben Cumhurbaşkanı olduğum sürece de olmayacak. Bu anlaşma ile büyük siyasi zafer elde ettik. Bu siyasi zaferimiz için askeri zaferimiz önemli rol oynadı. Ordumuzla gurur duyuyoruz. Bu tarihi anlaşmaya imza attığım için mutluyum.”

Kaynak: AA