Davutoğlu’ndan Erdoğan’a ‘saldırıya sessiz kalma’ tepkisi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a yapılan saldırıyı “siyasi terör” olarak nitelendirdi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: “Türkiye’yi daha otoriter bir rejime yöneltmeye çalışırlarsa bilsinler ki, bir daha bu ülkede dikta rejimlerine izin vermeyeceğiz”

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a yapılan saldırıyla ilgili parti yönetiminden açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, “Bu saldırıya sessiz kalan siyasi yetkililerin, bundan sonraki siyasi terör saldırılarını teşvik edici bir rol üstleneceğini biliyoruz” denilerek AKP’li Cumhurbaşkanı ve Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye çağrıda bulunuldu. 

‘Bu saldırıya sessiz kalınması, sonraki saldırıları teşvik eder’

Açıklamadan satır başları şöyle:

“*Siyasetçilere ve basın mensuplarına yapılan saldırı faillerini bulun adalete teslim edin.

*Sayın Erdoğan ve Bahçeli olmak üzere iktidar ortaklarının da saldırıyı kınamalarını bekliyoruz.

*Kamu güvenliğinin sağlanması soluduğumuz hava kadar elzemdir.

*Bizlerin nefes almasını istemeyen karanlık odaklar var. Bu tür saldırılara asla boyun eğmeyeceğiz.

*Bu saldırıya sessiz kalan siyasi yetkililerin, bundan sonraki siyasi terör saldırılarını teşvik edici bir rol üstleneceğini biliyoruz.”

Davutoğlu’dan Erdoğan ve Bahçeli’ye tepki

Özdağ’ı ziyaret eden Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, hastane çıkışında konuya ilişkin açıklama yaptı. Davutoğlu, Özdağ’a ve gazetecilere ‘siyasi terör’ saldırısı düzenlendiğini söylerken, Erdoğan ve Bahçeli’nin 10 saattir açıklama yapmamasına tepki gösterdi. “Türkiye’yi daha otoriter bir rejime yöneltmeye çalışırlarsa bilsinler ki, bir daha bu ülkede dikta rejimlerine izin vermeyeceğiz” diyen Davutoğlu, liderlerden saldırıyı kınadıklarını belirten bir açıklama beklediklerini vurguladı.

Davutoğlu, “Saldırıyı duyar duymaz yaptığım açıklamada Sn. Cumhurbaşkanı’na çağrıda bulunmuştum. Bizim birinci dereceden muhatabımız Sn. Cumhurbaşkanı’dır. Şu ana kadar 10 saat geçti. Bugün bu saldırılar yaşanırken 10 saat Türkiye’yi yönetenlerin açıklama yapmış olmaması utanç vericidir” dedi.

Adalet Bakanından açıklama

Öte yandan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, sosyal medya hesabından “Selçuk Özdağ, Orhan Uğuroğlu ve Afşin Hatipoğlu’na acil şifalar diliyor, kendilerine yönelik saldırıları kınıyorum. Failler hukuk önünde hesap verecektir” açıklaması yaptı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ise saldırıya uğrayan Selçuk Özdağ’ı aradığı belirtildi. Ancak görüşmeye dair başka bir bilgi paylaşılmadı. 

MA