Davutoğlu’ndan Karamollaoğlu’na tebrik ziyareti

Eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi 7’nci Olağan Kongresi’nde genel başkanlığa yeniden seçilen Temel Karamollaoğlu’na tebrik ziyaretinde bulundu. Saadet Partisinin Balgat’taki eğitim merkezinde gerçekleşen görüşme 2 saat 20 dakika saat sürdü.

Görüşme sonrasında basın mensuplarına açıklamada bulunan Karamollaoğlu, Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri çok farklı şekilde ele aldıklarını ve ittifak edilen konuların çok fazla olduğunu görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. IŞİD’in öldürülen lideri Ebubekir el Bağdadi’nin yakalanan aile üyelerine yönelik operasyonu değerlendiren Karamollaoğlu, şunları söyledi: “Bunların hiçbiri ne IŞİD problemini çözüyor ne de terörü önlüyor. IŞİD probleminin de çözümü, terörün de önlenmesi bu bölgede sadece askeri müdahaleler değil bir bakıma siyasi ve kapsayıcı bir hareketle olabilir. Türkiye’deki bu gelişmeler de bu çerçevede dikkatle ele alınmalıdır kanaatindeyim. Münferit hadiselerle bu konu halledilirse, ben burada istenilen neticenin doğmayacağını düşünüyorum.”

‘Kurucular kurulu listesi hayali bir liste’

Davutoğlu ise Karamollaoğlu’nun kongrede Türkiye’nin özlediği mesajları vermesi dolayısıyla tebrik ettiğini dile getirerek, Saadet Partisinin ülkenin siyasetine çok ciddi katkıda bulunacağını vurguladı. Kuracağı partiye yönelik basında yer alan kurucular kurulu listesiyle ilgili iddialara da değinen Davutoğlu, “Bu hayali bir liste. Bizi tanıyanlar bilir. Nihai bir sonuca ulaşmadan bir açıklama yapmayı hiçbir zaman doğru bulmadım.” dedi.  Davutoğlu, parti programı hazırlama süreci, tüzük çalışması ve kurucular kurulu heyetinin oluşturulma çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Bu çalışmaların sonuca ermesi için öncelikle kurucular heyetinin oluşması gerektiğine dikkati çeken Davutoğlu, bu kapsamda toplumun her kesiminde saygın insanlarla görüşüldüğünü aktardı.

‘Parti kurma süreci yıl sonunda tamamlanacak’

Davutoğlu, “Eski bakanlardan Ali Babacan’ın kuracağı partiyle bir birleşme söz konusu olursa, genel başkanlık koltuğundan vazgeçmek gibi bir durum söz konusu olur mu?” sorusu üzerine, parti kurma sürecini yıl sonunda tamamlayacaklarını bildirdi. Babacan ve ekibi ile her şeyden önce dost olduklarını ve bundan sonra da dost olmaya devam edeceklerine değinen Davutoğlu, herhangi bir görüşme talebinin söz konusu olması halinde hiç kimseye kapılarının kapalı olmadığını söyledi.

“DEAŞ konusunda kimse Türkiye’yi suçlayamaz. Kimse bu faturayı ve sonuçlarını Türkiye’nin önüne koyamaz” diyen Davutoğlu, Türkiye’nin, DEAŞ tehdidinden ciddi şekilde zarar gördüğünü ve önemli mücadele verdiğini sözlerine ekledi.

Görüşmede, eski milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün, Selçuk Özdağ, Feramuz Üstün ile bazı siyasetçiler de yer aldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA)