Demirtaş’ın avukatı: Bırakılmadığı her saniye suç

AİHM’in hakkında tahliye kararı verdiği Selahattin Demirtaş’ın avukatı Ramazan Demir, “Bırakmadıkları her dakika, her saniye yeni bir ihlal, yeni bir suç işlemiş olurlar” dedi. 

Selahattin Demirtaş AİHM kararı gereği derhal serbest bırakılmalı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, 4 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alınıp, tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili kararını dün açıkladı.

Mahkeme, tutukluluğunun hukuki olmadığı ve siyasi gerekçelere dayandığına hükmettiği Demirtaş’a ilişkin tahliye kararı verdi.  

Mahkemenin 17 üye hakimden 16’sının oyu ile kabul edilen karar için  “siyasi” diyen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’teki grup toplantısında “AİHM, bizim mahkemelerimizin yerine geçecek şekilde karar veremez. Sadece burada verilen kararlar mahkemelerimizce değerlendirilir” dedi. Demirtaş’ın avukatlarından Ramazan Demir, mahkemenin kararını ve Erdoğan’ın bu sözlerini değerlendirdi. 

AİHM Türkiye’den bıktı

AİHM’in verdiği kararda çok kapsamlı değerlendirmelerde bulunduğunu belirten Av. Demir, mahkemenin neden böylesi bir yol izlediğini, “Çünkü AİHM, Türkiye ve onun gibi devletlerin uygulamalarından bıktı. AİHM, keyfi bir şekilde siyasi faaliyetlerinden dolayı tutuklamaları artık görmezden gelemiyor.”

“Bu anlamda AİHM önünde çok dosya birikti. AİHM artık önünde biriken bu dosyaları çözmek istiyor. Özellikle Türkiye açısından geniş yorumlanan ‘örgüt üyesi’ maddesi ve kanunlarıyla ilgili kesin bir şey söylemek istedi.”

“Kimsenin itiraz edemeyeceği bir şekilde geniş bir yorumlarla bu karar verdiler” sözleriyle açıkladı. 

Av. Demir, kararın böylesine geniş yorumlaması ile ülkedeki diğer siyasi davaların ayrıca önem kazandığını da vurguladı. Mahkemenin verdiği kararla Türkiye’ye açık mesajlar verdiğini söyleyen Demir, “AHİM, ‘Sen bu delilerle bir insana örgüt üyesi diyemezsin. Bu delillerle siyasi faaliyet yürütenleri yargılayıp tutuklayamaz’ dedi. AİHM’in bir anlamıyla meseleyi artık bütünen çözmek istiyor” diye belirtti.

MA