Demirtaş’tan salgınla ilgili mesaj: Bu zor günleri de aşacağız

Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, koronavirüs salgınına ilişkin gönderdiği mesajda, korku ve paniğin değil, virüsle mücadele için en büyük dayanışmayı göstermenin zamanı olduğunu belirterek, “Her bir yurttaşımız emin olmalı ki, bu zorlu günleri de aşacağız.” dedi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Edirnce Cezaevi’nden çekilmiş fotoğrafı

Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın koronavirüs salgınına ilişkin gönderdiği mesajı twitter hesabından paylaşıldı. Tüm insanlığın içinde bulunduğu bu zor zamanlarda yaşanılanları içeriden, kısıtlı imkanlarla takip etmeye çalıştıklarını belirten Demirtaş, “Tüm toplumun en yüksek dayanışma ve iş birliği içerisinde hareket etmesi, salgınla mücadelede çok önemli noktalardan biridir.” dedi.

‘Devlet ile halk iş birliğinin şeffaf yürütülmesi olmazsa olmazdır’

Devlet ile halk iş birliğinin açık, şeffaf ve güvenilir bir şekilde yürütülmesinin olmazsa olmaz olduğuna vurgu yapan Demirtaş, “Kamu ile sivil toplum kuruluşları arasında güçlü bir iş birliği sağlanmalı, toplum kendisinden bir şey saklanmadığından emin olmalıdır.” diye kaydetti.

‘Her yurttaşımızın öncelikli duygusu tüm toplumu korumak olmalıdır’

“Her yurttaşımızın öncelikli duygusu ve amacı, yakın çevresinden başlayarak tüm toplumu korumak olmalıdır.” diyen Demirtaş, “Sadece kendimi korurum, gerisi beni ilgilendirmez” diye düşünmenin hem hatalı hem de nafile bir yaklaşım olduğunu kaydetti.

‘Bu zor günleri de aşacağız’

Demirtaş, mesajının devamında şunları ifade etti: “Alınması gereken tüm önlemlere en üst düzeyde uyulmalı, bunun yanı sıra dayanışma duygusu ve tüm dünya ile kardeşlik bağları güçlendirilmelidir. Korku ve paniğin değil, virüsle mücadele için en büyük dayanışmayı göstermenin zamanıdır. Her bir yurttaşımız emin olmalı ki, bu zorlu günleri de aşacağız. En güçlü dayanışma duygularımızla birlikte sıcak selamlarımızı, sevgilerimizi gönderiyoruz.”

Demirtaş, mesajında alınması gereken şu önlemleri sıraladı:

• Her türlü tedavi ücretsiz yapılmalı.

• Özel hastanelerin de kamu hastanesi statüsünde hizmet sunması sağlanmalıdır.

• Tüm ihtiyaç sahiplerine temel gıda maddeleri, temizlik malzemeleri, ilaç ve medikal malzemeler ücretsiz şekilde dağıtılmalıdır.

• Herkese yeterli miktarda ücretsiz elektrik, su, doğal gaz, internet ve telefon görüşmesi hakkı tanınmalıdır.

• Kamu ve özel sektör çalışanlarına ücretli izin, işsizlerin tamamına işsizlik maaşı verilmelidir.

• Esnafların tüm vergileri, harçları ve iş yeri kiraları ertelenmelidir.