Dev Yapı-İş: Daha fazla Hasanları katletmeyin

Dev Yapı-İş Sendikası, Galataport şantiyesinde işçi olarak çalışan sendika temsilcileri Hasan Oğuz’a COVİD-19 tedavisi uygulandığını ancak raporlara ölüm sebebinin “bulaşıcı hastalık” olarak yazıldığını bildirdi.

Dev Yapı-İş, “Hasan’ın canına kıydınız, daha fazla Hasan’ları katletmeyin!” diyerek şantiyenin mühürlenmesini istedi.

Dev Yapı-İş Sendikası Avrupa Yaka Temsilcisi Hasan Oğuz

DİSK/Dev Yapı-İş Sendikası, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, Galataport şantiyesinde çalışan Hasan Oğuz’un 20 Mart günü işçilerin COVID-19’a karşı hiçbir önlem alınmadığı gerekçesiyle iş bıraktığı belirtildi. Şantiye’de 3 Nisan günü 3 pozitif vaka çıkmasına rağmen üretimin durdurulmadığının belirtildiği açıklamada, işçilerin çalışmaya zorlandığı vurgulandı.

‘Oğuz’a COVİD-19 tedavi uygulandı’

Hasan Oğuz’un 7 Nisan günü kalp krizi geçirdiğinin belirtildiği açıklamada, “Tüm belirtileri COVID-19’du ve o yönde tedavi uygulandı. Hasan’ın raporlarında ölüm sebebi olarak ‘bulaşıcı hastalık’ yazıyor. Öfkemiz üzüntümüzden büyük!” denildi.

‘Salgında Galataport inşaatına devam etmek çok mu gerekliydi?’

Açıklamada, şu sorular yer aldı: “Bu salgın günlerinde Galataport inşaatına devam etmek çok mu gereklidir? Şantiyede pozitif vaka çıkmasına rağmen iş neden tatil edilmemiş, işçilere neden test yapılmamıştır? Şantiyede vaka sayıları artarken bu ölüm çukuru faaliyetlerine daha ne kadar devam edecektir?”

‘Hasan’ın canına kıydınız daha fazla Hasanları katletmeyin’

Şu andan itibaren yapılması gerekenlerin son derece net olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Aklın, bilimin ve gerçeğin karşısında daha fazla durmayın, Hasan’ın canına kıydınız, daha fazla Hasan’ları katletmeyin!” denildi. Açıklamanın devamında şu taleplere yer verildi:

• Hasan gibi nice genç arkadaşlarımızın çalıştığı bu şantiye derhal mühürlensin
• Tüm işçilere ücretli izin verilsin.
• Şantiyede çalışan tüm işçiler testten geçirilsin.
• Şantiyede pozitif vaka çıkmasına rağmen işe devam kararı veren tüm yöneticiler ve buna cevaz veren siyasi iktidarın temsilcileri yargılansın.