DİSK yöneticilerinin yargılandığı dava ertelendi

1 Mayıs için Taksim Meydanı’na yapılmak istenen yürüyüş nedeniyle DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da aralarında bulunduğu 15 DİSK yöneticisinin yargılandığı dava ertelendi.

Aralarından DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da bulunduğu 15 DİSK yöneticisi hakkında “2911 Sayılı Kanuna muhalefet etmek” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile çok sayıda kişi katıldı. Başka bir davadan dolayı tutuklu olan Deniz Bakır ise Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemleri (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. 

‘Temsili bir yürüyüş gerçekleştirmek istedik’

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada savunma yapan Çerkezoğlu, 1 Mayıs 2020 gününde DİSK binasının önünden temsili bir şekilde Taksim Meydanı’na gitmek için yürüyüş gerçekleştirmek istediklerini hatırlattı. Yürüyüşlerinin polisler tarafından engellendiğini anımsatan Çerkezoğlu, “1 Mayıs günü resmi tatil olması ve pandemi sebebiyle sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen tüm işçiler çalıştırılıyordu.” dedi. 

‘İktidar 1 Mayıs’ı kutlamamıza engel oldu’

İktidarın en temel hakları olan 1 Mayıs’ı kutlamalarına engel olduğunu ifade eden Çerkezoğlu, yaşananlara DİSK’in sessiz kalmasının mümkün olmadığını söyledi. Yetkililerle birçok görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Çerkezoğlu, “Ancak kendileri tüm görüşmelere rağmen bizi kendi belirledikleri sınırlara sokmak istediler. DİSK, hiç bir zaman başkalarının hükmüne girmeyecek.” şeklinde konuştu.

Suçlamaları kabul etmiyoruz’

Sokağa çıkma yasaklarını ihlal etmekten de yargılandıklarına vurgu yapan Çerkezoğlu, şunları ifade etti:

“Ancak resmi bir şekilde biz heyetin yasaktan muaf olduğumuz bilinmektedir. Öncelikle suçlamaları kabul etmediğimizi, 1 Mayıs’ı kutlamanın bizim hakkımız olduğunu belirtiyoruz. Anayasa ve Uluslararası Sözleşmeler ile bu hakkımızın güvence altına alınmış olduğunu da belirtmek isterim. Tüm dünyada işçilerin ve emekçilerin hakkıdır işçi bayramı. 1 Mayıs suç değildir. Haksız müdahaleyle bir Konfederasyonun üyelerinin, dünya gözü önünde gözaltına alınarak yargılanmaları kabul edilemez. Bu sebeple beraatlarımızı talep ediyorum.”

Duruşma ertelendi

Ardından söz alan diğer sanıklar da Çerkezoğlu’nun ifadelerine katıldıklarını ifade etti. Mahkeme heyeti dosyadaki ifadelerin tamamlanması, dosya tutanağında olmasına rağmen ellerinde olmayan görüntü kayıtlarının İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden istenmesi gerekçesiyle duruşmayı 15 Ekim’e erteledi.

MA – İSTANBUL