Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, itfaiye bütçesini ‘Kız Yatılı Kur’an Kursuna’ aktardı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı Karaloğlu ile “atanmış memurlardan” oluşan belediye meclisi, itfaiye bütçesinden 4 milyon TL’nin 3 ilçedeki Kız Yatılı Kur’an Kursu’nun yapımına aktarılmasına karar verdi.  

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi kayyımı Münir Karaloğlu ile feshedilen belediye meclisine atanan memurlar, belediyenin ilgili birimlerinin belirlenen ödenek kalemlerini başka alanlarda kullanmaya başladı. Karaloğlu başkanlığında toplanan Belediye Meclisi, Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın 2020 yılı programını sürdürebilmesi için ek ödenek talebini görüştü. 

Çocuk ve kadın bütçesinden 3 milyon 290 bin Fen İşlerine aktarıldı

Belediye Meclisi, Kadın İçin Atölye ve Çocuk Oyun Evleri Projesi kaleminden 470 bin TL, Eğil Kültür Merkezi Yapım Projesi harcama kaleminden bir milyon 880 bin TL, Hazar Gölü Çocuk Yaz Kampı Projesi harcama kaleminden 2 milyon 820 bin TL olmak üzere, toplam 5 milyon 170 bin TL’nin Fen İşleri Daire Başkanlığı bütçesine aktarılmasına karar verdi. Belediye Meclisi, aktarılan 5 milyon 170 bin TL’lik bütçenin Çevre Düzenleme ve Rehabilitasyon Projesi harcama kalemine aktarılmasını karar altına aldı. 

İtfaiye bütçesinden 4 milyon Kur’an kursu projesine

Belediye Meclisi, İtfaiye ve Koordinasyon Merkezleri Yapım Projeleri harcama kaleminden 4 milyon TL alınarak, Bismil, Ergani ve Silvan ilçelerinde Yatılı Kız Kur’an Kursu Yapım Projesi’ne aktarılmasını karar altına aldı. Kararlar Belediye Meclisi tarafından oy birliğiyle alındı.

‘Afete Diyanet İşleri mi müdahale edecek?’

Kayyım tarafından feshedilen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Rıza Barut, kadın ve çocuklar için ayrılan bütçenin Fen İşleri Daire Başkanlığı’na aktarılmasını, kadın ve çocukların belediye tarafından yok sayılması anlamına geldiğine vurgu yaptı. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına ayrılan bütçeden 4 milyon TL’nin Silvan, Bismil ve Ergani’deki Kız Yatılı Kur’an Kursu Projesi’ne ayrılmasına tepki gösteren Barut, şunları kaydetti:

“Diyanet İşleri Başkanlığı’na ayrılan bütçe birçok bakanlığın bütçesini aşıyor. Kur’an kursu yapılmasına karşı değiliz ama Diyanet İşleri Başkanlığı devasa bütçesi dururken, hizmet için ayrılan bütçenin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapması gereken işlere ayrılması doğru değildir. İtfaiye bütçesi Diyanet İşleri’nin işi için kullanılıyor, yarın bir afet olsa, Diyanet İşleri mi müdahale edecek? Doğal afet ve yangınlarla mücadeleyi daha iyi yapması için güçlendirilmesi gereken kurumun bütçesinin, belediyeyle ilgisi olmayan alanlarda kullanılması doğru değildir.”

‘Usulsüzce alınan bir karar’

Kayyımların yaptıkları usulsüzlüklerin sık sık basında yer aldığına dikkat çeken Barut, “Şimdi alınan bu kararın oy birliğiyle alındığı belirtiliyor. Oysa belediyenin seçilmiş meclisi feshedildi. Bunların yerine memurlardan, daire başkanlarından bir Belediye Meclisi oluşturuldu. Daire başkanı bir teklif hazırlıyor, tekrar gidip meclis üyesi olarak verdiği teklifi onaylıyor. Olmayan bir meclisin, kayyımın atadığı bir meclisin usulsüzce aldığı bir karar olarak değerlendiriyoruz.” dedi.

Barut, Türkiye’nin en büyük bütçesine sahip kurumların başında gelen bir kurumun yapması gereken bir hizmeti, belediyenin yapmasının doğru olmadığına vurgu yaparak, “Bu başlı başına bir irade gaspının yanı sıra halka hizmetin eksik bırakılması olarak niteliyoruz.” diye konuştu.

MA – DİYARBAKIR