Karapehlivan ve Karakaş’tan mültecilere ırkçı, cinsiyetçi sözler

Rıdvan Karapehlivan ve Murat Karakaş, Egedesonses internet sitesindeki programlarında mültecilere yönelik ırkçı, cinsiyetçi ve aşağılayıcı sözler sarf etti.

Murat Karakaş (solda) Rıdvan Karapehlivan (solda)

İzmir’de yayın yapan Egedesonses internet sitesinde yayınlanan programda kendilerini gazeteci olarak tanıtan Rıdvan Karapehlivan ile Murat Karakaş, mültecilere yönelik cinsiyetçi, ırkçı, aşağılayıcı ve tecavüzü meşrulaştıran sözler sarf etti. Söz konusu programda, Karapehlivan ve Karakaş’ın sık sık gülerek mültecilere yönelik adeta istismarı meşrulaştıran diyalogları şu şekilde;

Murat Karakaş: Aslında Ukrayna’dan bayan mülteciler gelse hepimiz evimizde misafir ederiz bak

Rıdvan Karapehlivan: E tabi daha iyi olur

Murat Karakaş: Gidiyo Afganistan’dan geliyo ya. Hepsi sakallı sakallı leş gibi. Ukrayna’dan böyle ne derler. Neyse bu tanımı burada kullanmıyım.

Rıdvan Karapehlivan: Afganistan’dan Irak’tan.

Murat Karakaş: Bayan mülteciler gelse daha güzel olmaz mı?

Rıdvan Karapehlivan: Daha güzel olur tabi ki. Belki Türkiye’nin ekonomisine….

Murat Karapehlivan: Sen misafir edemezsin ben senin yerine misafir ederim

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden açıklama

İzmir Gazeteciler Cemiyeti yaptığı açıklamada, Egedesonses adlı internet sitesinde kendisini gazeteci olarak tanıtan Murat Karataş adlı kişinin, kadınlar ve mülteciler hakkında hiçbir şekilde kabul edilemeyecek ifadelerde bulunduğunu belirtti.

“Irkçı, cinsiyetçi, aşağılayıcı dil asla kabul edilemez.” denilen açıklamada, yayıncılık ve insanlık ilkelerinin çiğnenmesinin çok üzücü olduğu belirtildi. Açıklamanın devamında şöyle denildi:

“Gazeteciyim diyen kişilerin her şeyden önce meslek etik ve değerleri üzerinde taşıması şarttır. Kendisinden mesleğimiz ve tüm haksızlığa uğrayan kişiler adına özür bekliyor, kentimizde, bölgemizde yayıncılık ve gazetecilik ilkelerinin çiğnenmesine müsaade etmeyeceğimizi duyuruyoruz.”

KDF: Diliniz istismarı ve tecavüzü meşrulaştırıyor

Kadın Dernekleri Federasyonu, Twitter hesabından söz konusu diyalogların yer aldığı görüntüleri paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

“Sexsist esprilerinizi alarak o koltuktan kalkın ve bir daha oturmayın. Çünkü kamusal bir hizmet yapılan yerde beyninin tecavüzünü dilinde gerçekleştirenlerin analizlerine bu toplumun ihtiyacı yoktur. Diliniz istismarı ve tecavüzü meşrulaştırıyor.”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin açıklamasını da paylaşan Federasyon, “Özer yetmez” dedi.

Yeni1Mecra