Diyarbakır’da tutuklanan kadınların sayısı 11’e yükseldi

Diyarbakır’da gözaltına alınan TJA aktivisti Zelal Bilgin, DBB meclis üyeleri Bahar Karakaş Uluğ ve Rabia Tekas tutuklandı.

Ev baskınlarında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan kadın aktivist ve siyasetçi sayısı 11’e yükseldi. 

Diyarbakır’da 5 Nisan’da düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınan 26 kadından gözaltında tutulan Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Zelal Bilgin, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri Bahar Karakaş Uluğ ve Rabia Tekas, İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından dün adliyeye sevk edildi.

Savcılıkta ifadeleri alınan 3 kadın, tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Bilgin, Uluğ ve Tekas, “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanarak Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Soruşturma kapsamında tutuklanan kadın sayısı 11’e yükseldi.

26 kişi gözaltına alınmıştı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında kadın aktivist ve siyasetçilerin de aralarında bulunduğu 33 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. 5 Nisan günü düzenlenen ev baskınlarında 26 kadın gözaltına alınmıştı.

Gruplar halinde adliyeye sevk edilen kadınlardan Çınar Belediye Eşbaşkanı Necla Tamriş, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Seval Gülmez, Diyarbakır Kadın Akademisi Üyesi Figen Aras, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Merkez Yürütme Kurulu Üyesi (MYK) Üyesi Satiye Ok, Leyla Akgül, Ayşen Kanuş, Nurşen Akbal ve Şehriban Zuğurli “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmıştı.

Barış Annesi Nezahat Teke hakkında ise ev hapsi kararı verilmişti. Aralarında Jinnews muhabiri Beritan Canözer’in de bulunduğu 16 kadın ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı. 

MA – DİYARBAKIR