Doğu’da kar ve tipi esareti sürüyor

Bingöl, Kars, Erzurum, Ağrı, Iğdır ve Dersim’de etkili olan kar yağışı ve tipi yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. 

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de bin 339 köy yolu ulaşıma kapandı.

Kars Sarıkamış Fotoğraf: AA

Bingöl’de, 4 gündür etkili olan kar yağışı dolaysıyla 281 köy yoluna ulaşım sağlanamıyor. Köy yollarının ulaşıma açılması amacıyla İl Özel İdaresi ekiplerince başlatılan çalışmalar sürüyor. Bingöl’ün Karlıova ilçesinde de aralıksız devam eden yoğun kar yağışı etkisini sürdürüyor. Kar kalınlığı yüksek kesimlerde bir metreyi geçerken, ilçe merkezinde 70 santimetreye ulaştı. 

Bingöl

Açılan yollar yeniden ulaşıma kapanıyor

Zaman zaman yerini tipiye bırakan kar yağışı, yolların ulaşıma kapanmasına neden oldu. Belediye ile İlçe Özel İdare ekipleri tarafından ulaşıma açılan yollar, saatler sonra yeniden ulaşıma kapanıyor. Karayolları ekipleri, Erzurum Bingöl kara yolunun ulaşıma kapanmaması için yoğun çaba sarf ediyor.

Erzurum’da kar yağışı 5 gündür aralıklarla devam ediyor

Erzurum’da 5 gündür aralıklarla devam eden kar yağışı dolayısıyla cadde ve sokaklar beyaza büründü. Belediye ekiplerinin kar küreme ve tuzlama çalışması yürüttüğü kentte, vatandaşlar da karla kaplanan araçlarını temizledi. Beyaza bürünen tarihi yapılar ile parklar ilgi odağı oldu. 

Sokak hayvanları için doğaya yem bırakıldı.

Kars’ta kar kalınlığı 30 santimetreye ulaştı

Kars

Kars’ta aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle vatandaşlar ile sürücüler zor anlar yaşadı. Kar kalınlığının 30 santimetreye ulaştığı kentte, belediye ekipleri mahallelerde, Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü ekipleri de illerle bağlantılı yollarda çalışma yürütüyor.

Sarıkamış’ta sarıçam ormanları beyaza büründü, ilçe merkezindeki bina çatılarında buz sarkıtları oluştu.

Ağrı’da ulaşımda aksamalar meydana geldi

Ağrı’da olumsuz hava koşulları nedeniyle ekiplerin kar küreme ve tuzlama çalışması yürüttü. Ağrı-Van ve Ağrı-Erzurum kara yolunda ulaşımda aksamalar meydana geldi.  Karayolları 123. Şube Şefliği, sorumluluk alanındaki yollarda gece başladığı kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sabah saatlerinde de devam ettirdi.

Belediye ekipleri de cadde, sokak ve kaldırımlarda karla mücadele çalışması başlattı. Öte yandan vatandaşlar ev ve iş yerlerinin önündeki karları küreklerle temizledi.

Iğdır

Iğdır’da kar küreme çalışması

Iğdır’da belediye ekipleri, kent merkezinde kar küreme çalışması başlattı, esnaf ise iş yerlerinin önünü temizledi. Iğdır-Ağrı kara yolunun Pamuk Dağı Geçidi’nde ise kar kalınlığı yarım metreye ulaştı. Iğdır-Ağrı kara yolunda da Karayolları 184. Şube Müdürlüğü ekipleri kar temizleme çalışması başlattı.

Dersim

Dersim’de sokak hayvanları da unutulmadı

Dersim’de kar yağışıyla park halinde çok sayıda araç beyaz örtüyle kaplandı, vatandaşlar sokakta yürümekte zorluk çekti. Kar nedeniyle yiyecek bulamayan sokak hayvanlarının da unutulmadığı kentte, belediye ekipleri karla mücadele çalışması başlattı.

Ovacık’ta kar kalınlığı 1 metreyi geçti

Ovacık

Munzur ve Mercan Dağları arasında kurulu, bin 500 rakımlı Ovacık’ta, kar yağışı etkisini sürdürüyor. Kar kalınlığının bazı kesimlerde 1 metreyi geçtiği ilçenin yüksek rakımlı köylerinde beyaz esaret yaşanıyor.

Araçlar ile tek katlı evlerin kısmen kar altında kaldığı ilçede, yöresel mimariyle inşa edilmiş toprak evlerde yaşayan vatandaşlar, damların çökmemesi için belirli aralıklarla kar küreme çalışması yürütüyor.

Ovacık’ta besicilerin zorlu mesaisi

Besiciler hayvanların aç kalmaması için çaba gösteriyor

Ovacık’ta geçimini hayvancılıkla sağlayan besiciler de çetin kış şartları altında hayvanların bakımı için zorlu mesai yapıyor. Güne erken saatlerde başlayan besiciler, evlerinden yola çıkararak karlı patikaları aşıp ahırlarına ulaşmaya çalışıyor.

Yaz aylarında ahırlarının yanında istifledikleri ot, yonca ve saman balyalarını metrelerce karın altından çıkaran besiciler, daha sonra bu yem bitkilerini sırtta, el arabasında ya da kızaklarla ahırlarına taşıyıp keçi ve koyun sürüleri ile ineklerine yediriyor.

Kar ve tipi nedeniyle köy yollarının ulaşıma kapandığı ilçede, “kar kaplanları” olarak adlandırılan karla mücadele ekipleri de yollarda çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Bitlis

Bin 339 köy yolu kapandı

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de de kar yağışı devam ediyor. 4 ilde bin 339 köy yolu ulaşıma kapandı.

Kaynak ve Fotoğraflar: AA